Suriye muhalefetinin sesi Abdel Basset Sarout hayatını kaybetti

Suriye ordusunun Hama ve İdlib’e yönelik saldırı ve bombardımanı devam ediyor. Son olarak Suriye muhalefetinin öncü isimlerinden Abdel Basset Sarout, saldırılar esnasında hayatını kaybetti.

İç savaş öncesi Suriye’nin en ünlü futbolcularından ilan Sarout, 2012 yılında muhalefet saflarına geçmiş ve eylemlere öncülük eden bir şahsiyet olmuştu. Sarut, Baas rejimine yönelik barışçıl eylemlerde söylediği “devrimci şarkılar” ile de tanınıyordu.

Suriye ordusuna yakın kaynakların iddia ettiği gibi El Kaide ya da IŞİD ile bağlantısı bulunmayan Sarout, Suriye muhalefetinin ilerici kanadının temsilcilerindendi. Suriyeli muhaliflerin dillerine doladığı şarkıları sadece meydanlarda değil, cenaze törenlerinde de söylüyordu. 2012 yılında Suriye ordusu tarafından öldürülen Hristiyan film yapımcısı Basel Shahada’nın cenaze merasiminde söylediği şarkı ile dünyada tanınmıştı.

2013 yılında Suriye ordusunun kuşatması altındaki Humus şehrinde muhaliflere moral vermek için yazdığı ve söylediği şarkılar hala Suriyelilerin dillerinde. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.