Süleyman Soylu ne demişti: CHP İl Başkanlarını şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da katıldığı asker cenazesinde bir grubun saldırısına uğradı. Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin” açıklamasının tekrar gündem olmasına neden oldu.

2018 yılının Haziran ayında AKP Esenler İlçe Başkanlığına gerçekleştirdiği ziyaret esnasında açıklamalarda bulunan Soylu, “Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ‘CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ diye. Bu kadar basit. Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar” demişti.

PKK’nın Hakkari’de dün düzenlediği saldırıda 4 asker hayatını kaybetmiş, 6 asker de yaralanmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte hayatını kaybeden Ankaralı sözleşmeli er Yener Kırıkçı’nın cenaze törenine katıldı. Tören esnasında Kılıçdaroğlu’nu yuhalayan bir grup, tören sonrasında da fiziki saldırıda bulundu. Güvenlik güçlerinin saldırıyı durdurmak için yetersiz kaldığı olayda,Kılıçdaroğlu bir eve sığınmak zorunda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.