Sudan’da eylemcilere saldırı: En az 35 kişi hayatını kaybetti

Sudan’ın başkenti Hartum’da sivil iktidar ve demokrasi için oturma eylemi yapan eylemcilere yönelik saldırıda en az 35 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Pazartesi gününün erken saatlerinde Sudan askerleri tarafından oturma eylemi düzenlenen alanı boşaltmaya yönelik saldırı, geride çok sayıda ölü ve yaralı bıraktı. Genelkurmay Başkanlığı binasının karşısında bulunan meydanda iki aydır “sivil ve demokratik” yönetim için oturma eylemi yapan barışçıl eylemciler, askerlerin silahlarından çıkan kurşunların hedefi oldular. Saldırı sonrasında ilk olarak 5 olarak verilen ölü sayısı her geçen saat arttı ve son olarak en az 35 olarak açıklandı.

Diktatör Ömer el Beşir’i devirdikten sonra ülke yönetimini ele geçiren Geçici Askeri Konsey, yönetimi hemen devretmek istemiyor. Sivil toplum kuruluşlarının yoğun protestosuna rağmen geri adım atmayan askeri yönetim son olarak silah ile istekleri bastırmaya çalıştı. Önce el-Beşir ve şimdi de Askeri Konsey’e karşı protestolarda başı çeken “Doktorlar Örgütü” çok sayıda eylemcinin ölümüne neden olan saldırının emrini Konsey liderlerinin verdiğini ifade ediyor.

Saldırının kendilerine boyun eğdiremeyeceğini dile getiren protestoların liderleri, ülke genelinde itaatsizlik çağrısında bulunmuşlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.