Sri Lanka’da camiye saldırı: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Sri Lanka’nın Kiniyama eyaletinde kalabalık bir grup cami ve Müslümanlara ait işyerleri saldırdı. Polis yetkilileri, saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadığını açıkladılar.

Camiye yakın bir akarsuyundan silah saklanmış olması olasılığını kari arama yapan güvenlik görevlileri, etrafta toplanan ve caminin de aranmasını isteyen kalabalık arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışma sonrasında isteklerinden ısrar eden kalabalık grup camiye doğru harekete geçti. Polisin araya girerek havaya ateş açması ile dağılan grup, kısa sure sonra ellerinde pala ve sopalar olan yaklaşık 1200 kişiyle birlikte caminin önüne gelerek, ibadethaneye başlamaya başladılar. Saldırıdan korunmak için camiye sığınan cemaat mensupları yaptıkları açıklamada, Kur’an nüshalarının yere atıldığını, camlar ile kapıların da kırıldığını ifade ettiler.

Geçtiğimiz günlerde Kiliselere eş zamanlı bombalı saldırılar düzenleyen Irak Şam ve İslam Devleti mensupları, 250’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuşlardı. Saldırı sonrası saldırganlarla ilişkili olduğu iddiasıyla bazı şahıslara yönelik düzenlenen operasyonlarda 7 kişi öldürülmüş ve çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmat ele geçirilmişti. Sri Lanka polisi, saldırganların silah ve mühimmat saklamak için göl ve akarsuları kullandıklarını da belirtiyorlar.

22 milyonlu ülkede yüzde 10 nüfusu oluşturan Müslümanlar, IŞİD saldırısı sonrası istim üzerindeler.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Asya ülkesinde yaşanan dini gerginlik, güvenlik güçleri ile yöneticilerin kapsamlı tedbirler almaya itti. Yetkililer, ulkel genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ederek gerginliği düşürmeye çalışıyor.

IŞİD’in başkent Colombo’da kilise ve otelleri hedef alması sonrasında sosyal medyaya erişimi kısıtlayan güvenlik güçleri, yaşanan son gelişmeler sonrası da aynı tedbiri uygulamaya koydu.

İki gündür devam eden saldırılarda camiler ile Müslümanlara ait çok sayıda dükkan ve is yeri hedef oldu. (Mugayir Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.