Sri Lanka 8. patlama: Kilise ve otellerden sonra kafeler hedef oldu / Sri Lanka saldırılarından hangi örgüt sorumlu?

Sri Lanka’da Paskalya ayini düzenleyen kiliselere ve otellere yönelik eş zamanlı 6 bombalı saldırıdan sonra 2 bombalı saldırı daha yapıldı. Su ana kadar 160’tan fazla kişinin hayatını kaybettiği, 500 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Başkent Colombo ve çeperdeki kentlerdeki kilise ve otellere düzenlenen es zamanlı saldırıları, kafelere yönelik saldırılar izledi. Son saldirilarda hayatını kaybedenlerin olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Sri Lanka hükümeti Facebook, WhatsApp, Viber gibi uygulamaları erişime kapanırken, sokağa çıkış yasağı da ilan etti.

Russia Today(RT), saldırıları İslamcı bir örgütün gerçekleştirdiğini iddia ediyor. RT, saldırıdan 10 gün önce yabancı bir istihbarat kaynağından terör örgütünün Paskalya ayinlerinlerini hedef alacağına dair Sri Lanka polisin uyardığını iddia ediyor.

Başka kaynaklar ise saldırıların Sri Lanka iç savaşının kanlı bir şekilde bitirilmesinin 10. yılı nedeniyle düzenlendiğini iddia ediyorlar. Sri Lanka ordusu, 2009 yılında ayrılıkçı Tamil Kaplanları’na yönelik operasyon başlatmış ve örgütün üst düzey isimlerinin öldürüldüğü operasyonla uzun süreli iç savaşın sonlandırıldığını açıklamıştı. Operasyon esnasında Sri Lanka ordusu, insan hakları örgütleri tarafından ciddi ihlaller yapmakla suçlanmıştı.

Tamil Kaplanları, son yıllarda du ya gündeminde geniş yer bulan canlı bomba saldırılarını ilk uygulayan örgüt olarak kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.