Soner Yalçın’ın Kara Kutu kitabına Facebook’tan ” Çürütülmüş iddialar” engelli

Gazeteci ve yazar Soner Yalçın’ın aşı ve modern tıp ile ilgili hurafeler ve iddialar içeren son kitabı Kara Kutu’ya Facebook’tan engelleme geldi.

Facebook’a bilimle çelişen ve çok sayıda insanın hayatını tehlikeye atacak iddialar içeren Kara Kutu kitabı için reklam vermek isteyen Sözcü Kitabevi, sosyal medya sitesi tarafından “‘Üçüncü taraf haber doğrulayıcıları tarafından çürütülmüş iddiaların yer aldığı reklamlar’ ve ‘Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi global sağlık kuruluşları tarafından belirlenen ve doğrulanan aşılarla ilgili yanlış bilgi içeren reklamlar'” gerekçe gösterilerek kabul edilmedi.

Reklam vermek için bir kez daha deneme yaptıklarını belirten Sözcü Kitabevi’nden Bilal Ak, Facebook’un bu sefer sayfalarını kapattığını belirterek tepki gösterdi.

OdaTv haber sitesi, olayın duyurulması sonrasında anti semitik bir habere imza atarak “Facebook’tan Kara Kutu’ya Rockefeller sansürü” başlıklı bir haber paylaştı.

SONER YALÇIN’A TEPKİ

Son kitabı Kara Kutu ile toplum sağlığına zarar verecek iddialarda bulunan Soner Yalçın’a sosyal medyada tepki gösterildi.

Kitabı “pek çok kişinin hayatını riske atıyor “diyerek tanımlayan bir sosyal medya kullanıcısı geçmişte “Alternatif Tıp” ile iyileşeceğine inandırıldığı için ilaçlarını kullanmayı bırakarak hayatını kaybeden kanser hastalarını örnek gösterdi.

POPÜLİST SİYASETÇİLER KULLANIYOR

Popülist siyasetçilerin ve bibirtakım şarlatanın uzun zamandır dile getirdiği iddiaları temel alan Kara Kutu kitabında en temel aşı ve tedavi yöntemlerinin hastalıklardan kurtulmak için değil, sağlık hizmeti veren şirketler ve kurumların daha fazla kar elde edilmesi için uydurulduğunu iddia ediyor.

Soner Yalçın, söz konusu iddiaların ilk sahibi değil. Dünya genelinde son dönemde popüler hale gelen aşı ve tedavi karşıtı hareket, tükenen bazı salgın hastalıkların yeniden görülmesine neden oldu. Kızamık salgınları Avrupa’da pek çok ülkede 5 bin vaka ile uzun zaman sonra görülen en büyük rakamlar oldu.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bazı ülkeler, aşı karşıtı kişi ve kurumların ifadelerinden etkilenen ebeveynleri önlemek için aşı zorunluluğu getirmiş durumda.

Popülist siyasetçilerin de sık sık kullandığı aşı ve modern tıp karşıtı söylem, Türkiye gibi ülkelerde de alternatif tıp adı altında uygulanan bazı uygulamaların teşvik edilmesi ve Soner Yalçın gibi isimler tarafından teşvik ediliyor.

Ayrıca, aşı karşıtı kampanya yürüten ve bir şekilde destek verenlerin anti semitik retorik kullandıkları dikkatleri çekiyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.