SON DAKİKA: Türkiye Fırat’ın doğusuna operasyonu durduyor

Ankara’ya resmi ziyarette bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’deki TSK operasyonunu durdurmak için anlaşmaya vardığı iddia ediliyor.

Türk kaynaklardan edildiği bilgiyi paylaşan Middle East Eye’dan Ragıp Soylu, Türk kaynaklardan edildiği bilgiye göre Erdoğan ile Pence Türkiye’nin 120 saat içerisinde Suriye’deki operasyonu durdurmayı konusunda anlaştı.

Anlaşmaya göre Türkiye operasyonu durduracak ve YPG/SDG’de daha önce açıklanan bölgenin dışına çıkacak.

ABD YPG’ye DAĞITTIĞI SİLAHLARI TOPLAYACAK

Varılan anlaşmaya göre Türkiye ve ABD açıklanan YPG/SDG’nin terk etmesi istenilen güvenli bölgede ortak faaliyet gösterecekler.

Ayrıca, ABD tarafı IŞİD’e karşı kullanılmak üzere YPG/SDG’ye verilen ağır silahlari toplayacak ve savunma alanlarını yıkacak.

TRUMP’TAN ERDOĞAN TEŞEKKÜR 

Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı  oaylasimda varılan anlaşmayı kaste ederek “Teşekkürler Erdoğan, milyonlarca hayat kurtulacak” dedi.

YPG/SDG GARANTI VERDİ

ABD ile Türkiye arasında imzalanan ve 120 saat içersinde yürürlüğe konulması beklenen anlaşma uyarınca YPG/SDG’nin Türkiye sınırından 20 mil çekileceğini dair ABD tarafına garanti verdiği belirtiliyor.

Donald Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği 9 Ekim tarihli tehdit dolu mektupta “General Mazlum daha önce vermeyeceği tavizleri vermeye hazır” ifadeleri yer almıştı. Söz konus tavizin 20 mil çekilme olduğu değerlendiriliyor.

Ayrıntılar geliyor… (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.