SOHR: ABD öncülüğündeki koalisyon Suriye’de savaş suçu işledi

Suriye Insan Hakları Gözlemevi( SOHR ) ABD ve öncülük ettiği koalisyon ülkelerini Suriye’de savaş suçu işlemekle suçladı.

SOHR, ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD‘e karşı verdikleri mücadele esnasında söz konusu güçlerin eylemleri sonucunda 932 çocuk ve 646 kadın olmak üzere 3,000 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon ise 2014 yılından bu yana Irak ve Suriye‘de 1,139 sivilin ölümü hakkında bilgi sahibi olduklarını kaydederken, insan hakları gözlemcilerinin raporlarını yalanlayacak belge ya da rapor sunmadı.

Suriye‘de hayatını kaybeden sivillerin ve harap olan yerleşim yerlerinin akıbeti ABD siyasetinde pek tartışılan bir konu olmadığı için ABD askerlerinin çekilmesi sonrası nasıl bir yol izleneceğine dair soru işaretleri varlığını sürdürüyor.

ABD donanmasına bağlı iki F-18 Super Hornets
ABD donanmasına bağlı iki F-18 Super Hornets

2014 yılından bu yana IŞİD ile mücadeleye öncülük eden ABD, yerel güçleri çatısı altında toplayan SDF‘ye çoğunlukla hava desteği veriyor.

SDF güçlerinin ABD hava desteğini yerleşim alanlarını boşaltmak için yerel halka karşı bir tehdit unsuru olarak kullandığı ve istenilenleri yapmayanların kaldıkları yerleri IŞİD noktası olduğu iddiasıyla koalisyona bağlı savaş ucaklarınca vurulması için koordinasyon verdiği iddia ediliyordu.

Tunus’ta başlayan Arap baharı sonucu demokratik taleplerde bulunan Suriyeli muhaliflerle Suriye hükümeti arasında başlayan çatışmalarda 367,000-560,000 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Haber: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.