Şİİ-SÜNNİ 101 / Orta Doğu’da mezhepçilikle mücadele

Modern Orta Doğu’da mezhepçilik en yıkıcı güç olarak karşımıza çıkıyor. Hayatını kaybeden binlerce insan, yerlerinden edilmiş milyonlar Sünni-Şii geriliminin kurbanı olarak anılıyorlar. 

Peki mezhepçilikle nasıl mücadele edilmeli?Dış güçlerin karıştığı savaşların bile Sünni-Şii gerilimi etrafında şekillendiği Orta Doğu’da mezhepçiliği tamamen ortadan kaldıracak bir güç olmasa da en azında gerilimi azaltabilecek bir takım çözümler üzerinde çalışılabilir. Böyle bir hedef ortaya koyanların yapması gereken, halihazırda iç huzurunu sağlamış, çatışmalardan az etkilenmiş yerleşim alanlarının ve o çevrede yaşayanların detaylı gözlemesi olacaktır.

Orta Doğu'da mezhepçi  gerilimin yaşandığı ülkeler
Orta Doğu’da mezhepçi gerilimin yaşandığı ülkeler

Düşünce kuruluşu RAND’ın Orta Doğulu araştırmacılarla ve yaptığı çalışma yukarıda sıralanan hedeflerin ne kadar başarılı olabileceğine ışık tutuyor.

Mezhepçilikle mücadelenin şartları

1Sınır kontrolünün geliştirmek: Dışarıdan söz konusu bölgelere silah ve insan kaynağı girişinin engellenmesi gerekiyor. Çoğu yerde yabancılar, söz konusu bölgelerde mezhep çatışmalarını alevler nitelikteler.2-Yabancıların mezhepçi parti ve liderleri fonlaması engellemek: Dış kaynakların sağladığı fonların engellenmesi, mezpepçi lider ve partilere kendi politikalarını(iç dengeleri sarsıcı olmaları muhtemel) uygulatmalarını kısıtlayacaktır.

3-Sivil toplumun gelişimine teşvik: İfade özgürlüğü ve kurumlar arası diyaloğun teşvik edilmesi, hayati sorunların konuşularak halledilmesini sağlayacaktır.

4-Yönetime odaklanmak: Yerel desteğe sahip liderlerin yapacağı reformlar kamusal hayatın sağlığı için oldukça önemli. Liderlerin belli etnik ya da dini gruplara değil, kucaklayıcı olarak herkese hizmet sunmalı.

5-Şehir planlamasını ciddiye almak: Farklı sosyal grupları birleştiren, ekonomim ve sosyal etkileşimi artıran kentsel alanlar geliştirmek, daha istikrarlı ve huzurlu topluluklar yaratabilir.

6-Yerel medyayı güçlendirmek: Mezhepçi olmayan yayınlar gerçeklestirecek medya kuruluşları için uluslararası bağışçılardan alınacak fonlar sosyal diyaloğ ve bütünleşmeni teşvik edebilir.

Kaynak: RAND

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.