Rusya’ya 24 Ukrayna askerini serbest bırak çağrısı

Uluslarası Deniz Hukuku Mahkemesi, Rusya tarafından Ukrayna karasularında gözaltına alınan 24 askerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

2018 yılında Azov denizine geçmek isteyen Ukrayna’ya ait botlara Rus güçleri müdahalede bulunmuş. Kısa süreli çatışmanın yaşandığı müdahale sonrasında Rus güçleri, 24 Ukrayna askerini gözaltına almış, 3 bota da el koymuştu.

Rusya’nın Kırım işgali ile Azov denizine tek bağlantı olan Kerch boğazını da kontrol altına almıştı. Olay da Ukrayna’ya ait botların Kerch Boğazından geçmeleri esnasında meydana gelmişti.

Rusya, kararın alındığı mahkemenin yargı yetkisini tanımıyor. Bu sebepler Ukrayna askerlerinin serbest bırakılmasına şimdilik pek olasılık verilmiyor.

Altı yıla kadar hapis cezası istemiyle Rusya mahkemelerinde yargılanan 24 Ukrayna askeri, önümüzdeki süreçte iki ülke ilişkilerinin geleceğini belirleyeceğe benziyor.

Ukrayna’nın yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, 13 bin kişinin öldüğü Doğu Ukrayna’daki çatışmayı sonlandırmak istediğini belirtmişti. Zelensky, Rusya’nın Kırım işgalini hiçbir zaman tanımayacağını da sözlerine eklemişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.