Rusya’nın Google’ı Yandex’e siber saldırı

Rusya’nın Google’ı olarak kabul edilen Yandex’in batılı istihbarat örgütleri tarafından siber saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

Reuters’ın siber saldırıdan haberdar dört kişiden aldığı bilgilere göre, Regin adı verilen araç ile yapılan saldırıda Yandex’in kullanıcılarına ait bilgiler hedef alındı.

Regin adı verilen oldukça gelişmiş siber saldırı aracı, Five Eyes (Beş Göz) olarak bilinen Anglofone ülkelerin oluşturduğu istihbarat örgütleri tarafından kullanılıyor. Five Eyes; ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan oluşuyor.

Reuters’a konuşan bilgi sahibi kişiler, saldırının Yandex’in güvenlik duvarı kırıldıktan sonra birkaç hafta boyunca tespit edilmeden devam ettiğini ifade ettiler. Yandex sözcüsü Ilya Grabovsky, olaydan haberdar olduklarını ancak söz konusu saldırganların erkenden tespit edildiklerini ve herhangi bir zarar vermeden etkisiz hale getirildiklerini söyledi.

Saldırganların Yandex’in kullanıcılarını nasıl doğruladığına yönelik teknik bilgi peşinde oldukları, elde etmiş olmaları halinde herhangi bir kullanıcıyı taklit edebilecekleri ifade ediliyor.

Saldırıya ilişkin araştırmalara devam ediyor. Ancak hangi ülkenin saldırının arkasında olduğu henüz ortaya çıkartılamadı.

YANDEX: GOOGLE’IN RAKİBİ OLMAYA ADAY

Özel bir şirket olan Yandex, Rusya basta olmak üzere Kazakistan, Türkiye ve Belarus’ta hizmet veriyor. Aylık 100 milyondan fazla kişinin kullandığı Yandex, gelecekte Google’ın rakibi olabileceği değerlendirmelerine neden oluyor.

BATI İSTİHBARATLARI DA ÖN PLANA ÇIKMAYA BAŞLADI

Rusya ve Çin tarafından düzenlenen siber saldırılar kamuoyunda oldukça sık yer almasına rağmen vakti ülkelerinin aktiviteleri genellikle perde arkasında kalıyor. Son siber saldırı eylemi ile batılı istihbarat örgütlerinin sofistike araçlara sahip oldukları ve kullanmaktan çekinmedikleri ortaya çıktı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.