Rusya’dan YPG’ye silah sevkiyatı

Türkiye ile Suriye sınırında ortak devriye faaliyetinde bulunan Rusya’nın YPG/SDG’ye büyük bir konvoyla silah sevkiyatı gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

YPG’ye yakın sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde, silah ve mühimmat yüklü olduğu görülen tırların Ayn Isa şehrinde yer alan YPG/Rus ortak askeri üssüne gittiği ifade edildi.

40 tırdan oluştuğu belirtilen konvoy, TSK ve destekli gruplar ile YPG arasında yoğun çatışmalar yaşanan Ayn İsa’ya yapıldığının da altı çiziliyor.

Rus askerlerinin yer aldığı BMP zırhlı araçların eşlik ettiği mühimmat yüklü konvoy, iddia edilen istikamete doğru ilerlerken Türkiye’nin tepkisinin ne olacağı merak ediliyor.

Nitekim, Türkiye, 2015 yılından bu yana ABD’nin binlerce tır dolusu mühimmat ile YPG’yi silahlandırdığını çeşitli ortamlarda dile getiriyordu.

Rusya’nın da YPG/SDG’ye ayni şekilde silah desteğinde bulunması, geçtiğimiz günlerde YPG’nin Türkiye sınırında çekilme sözünü ne kadarını yerine getireceği konusunda kuşkular neden olabilir.

TSK’nın da aktif olarak yer aldığı Barış Pınarı Harekatı yavaşlamış olsa da Halen devam ediyor. Rusya’nın da silah ve mühimmat desteği verdiği iddiası dogrulanirsa Türkiye’nin Fırat’ın dogusundaki pozisyonu iyice sarsilabilir. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.