Rusya’da 500 kişi gözaltına alındı: Sputnik görmezden geldi

Rusya’nın başkenti Moskova’da “özgür ve adil seçim” talebiyle çok sayıda kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

Muhalif isimlerden Ilya Yashin’in seçimlere katılımının engellenmesi sonrasında sokağa çıkan göstericilere polis sert şekilde müdahalede bulunarak 561 kişiyi gözaltına aldı.

Eylül ayındaki seçimde Moskova Şehir Meclisi için adaylığını koyan Yashin, Rusya Seçim Kurulu tarafından seçimde yarışmaya uygun olmadığı gerekçesiyle adaylığı kabul edilmemişti.

Geçtiğimiz hafta 20 binden fazla kişinin katılımıyla yapılan ilk protesto gösterisinin aksine Cumartesi ve Pazar günleri yapılan gösteriye 4 bin civarında kişinin katilim gösterdiği belirtiliyor. Buna rağmen, Putin yönetimindeki ülkede biraraya gelen hatırı sayılır kalabalık, uzun yıllar aradan sonra bir ilk olma özelliği taşıyor.

SPUTNİK 500 KİŞİNİN GÖZALTINA ALINDIĞI GÖSTERİLERI GÖRMEZDEN GELİYOR

Rusya’nın yurtdışındaki sesi olan Sputnik’in hem Türkiye hem de çeşitli dillerdeki yayınlarında Moskova’da 500’den fazla kişinin gözaltına alındığı protestolara ilişkin herhangi bir haber yer almıyor.

Türkiye’de hak etmediği halde Sputnik’e yönelik “tarafsız” ya da “objektif” haber kaynağı olduğu şeklinde bir algı oluşmuş durumda.

Dünya genelinde pek çok yayın kuruluşunun dikkatini çeken Moskova’daki gösterilere yer vermek yerine Rusya Devlet Başkanı Putin’in deniz turu ve Hong Kong’da Çin karşıtı protestolar haberleştirildi.

Sputnik’in Rusya’da yaşanan önemli olayları görmezden gelmesi, bazı dikkatli takipçilerin dikkatinden kaçmadı. Sputnik’e “olayların neden görmezden gelindiğine” dair sorular yöneltildi.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı sert açıklamalarda bulunan Ahmet Davutoğlu’nu YouTube kanallarında konuk eden Yavuz Oğhan, Akif Beki ve İsmail Saymaz’ı kovarak dikkat çekmişti.

Sosyal medyada Sputnik’in rakipten çıkartılması için kampanya başlatılmış ve 100 bine yakın kişi söz konusu propaganda hesabını takipten çıkmıştı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.