İkinci Skripal krizi yaşanabilir: Berlin’de özel kuvvet mensubuna suikast

Almanya’nın başkenti Berlin’de öldürülen eski Gürcü Özel Kuvvetler mensubu Zelimkhan Khangoshvili’nin “suikast benzeri” ölümü sonrasında, cinayetin arkasında Rusya’nın olduğu iddia ediliyor.

1999 ile 2009 yılları arasında Çeçenistan’da Ruslara karşı savaşan Khangoshvili, daha sonra Gürcistan’a geçerek Özel Kuvvetler mensubu olarak çalışmaya başladığı bildiriliyor.

Berlin’de bir otoparkta öldürülen Khangoshvili’nin 2011 yılında bir suikast girişiminden kurtulduktan sonra Almanya’ya kaçtığı ifade ediliyor. Uzun yıllar Rusya’ya karşı mücadele eden eski “mücahidin”, Rusya’nın kara listesinde yer aldığı ve geçmişteki eylemleri nedeniyle Rusya tarafından cezalandırılmış olabileceği belirtiliyor.

Rusya tarafından İslamcı bir terörist olarak nitelendirilen Khangoshvili, Ukrayna ve Gürcistan istihbaratı tarafından ise İslamcı grupların içine sıkarak bilgi sağlayan biri olarak tanımlanıyor.

İKİNCİ SKRİPAL VAKASI

Alman Spiegel Online konuşan güvenlik kaynakları, cinayetin arkasında Rusya’nın çıkması halinde bir batı ülkesi ile Moskova yönetimi arasında ikinci bir Skripal krizi çıkabileceğine dikkat çektiler.

Bir başka güvenlik kaynağı ise cinayetin arkasında yüzde 100 Rusya’nın olduğunu söyledi. Rusya’nın cezalandırma amacıyla ülke dışında pek çok suikastın bas sorumlusu olduğunu hatırlatan Spiegel, olayın krize dönüşme potansiyeline dikkat çekti.

ŞÜPHELİ ÇEÇEN GÖZALTINDA

Khangoshvili’nin cinayetiyle ilgili soruşturma yürüten Berlin polisinin, cinayetle ilişkili olduğu gerekçesiyle Çeçenistan uyruklu 49 yaşındaki bir kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

RUSYA YALANLADI

Khangoshvili’nin cinayeti ile ilgili konuşan Putin’in sözcüsü Dimitry Peskov, söz konusu iddiaların aksine Rusya’nın hiçbir dahlinin olmadığını söyledi. Peskov iddiaları yalanlarken, Dışişleri Bakanlığı’nın daha detaylı bilgi sahibi olduğunu da sözlerine ekledi. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.