Rusya S-400 sistemini verdi ama Türkiye’nin istediğini değil

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Hava Savunma Sistemi (HSS) teknik detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Türkiye’ye satılacağı ifade edilen gelişmiş füzelerin yerine daha düşük menzili sahip füzeler verildiği ifade ediliyor.

ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen teslimatı başlanan HSS’lerin teknik değerleri, bazı uzmanlar arasında hayal kırıklığı ve şaşkınlığa neden oldu. Rusya ile varılan anlaşma çerçevesinde Türkiye’ye 400 kilometre menzilli 40N6 yerine, daha düşük menzile sahip 5P85TE2 TEL füzelerin teslim edildiği belirtiliyor. Teslimatı yapılan füzelerin 250 kilometre menzile sahip olduğu biliniyor.

Rusya’dan S-400 tedarik edileceğine dair yapılan ilk açıklamalarda, Türkiye’ye 400 KM menzilli 40N6 füzelerinin verileceği Türk yetkililerin ağzından birçok defa ifade bulmuştu. Ancak teslimatı yapılan füzeler, söz konusu ifadelerin ‘şimdilik’ doğru olmadığını gösteriyor.

Daha önce Çin Hal Cumhuriyeti’ne de S-400 satan Rusya, ordusunu modernize eden Asya ülkesine 400 KM menzilli 40N6’ları satmıştı. Bu satışı göz önünde bulunduran uzmanlar, Türkiye’ye de satılabileceği yorumlarında bulunmuşlardı. Ancak teslimatların ilk partisi, bu tahminleri de boşa çıkarmış görünüyor. Bazı uzmanlar da, Türk ve Rus yetkililerin ifadelerine en başından mesafeli durmak gerektiğini ifade ederek, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 satmış olmasına rağmen 400 KM menzilli füze vermesini pek olasılık olmadığını değerlendiriyorlar. Sebep olarak da, milyarlarca dolar değerindeki anlaşmaya rağmen iki ülkenin bazı yerlerde devam eden anlaşmazlıkları ve Rusya’nın bölgedeki ülkelerle olan ilişkilerine zarar verme ihtimalini gösteriyorlar.

Rusya, son dönemde Türkiye ile ciddi gerginlikler yaşayan Güney Kıbrıs, Mısır ve İsrail ile önemli ilişkilere sahip. Özellikle Mısır, Rusya’nın savunma ihracatında hatırı sayılır bir yerde bulunuyor.

Türkiye’nin daha düşük menzilli bir füzeyi envanterine almasının, önceki günlerde konuşulan etki alanı ve olası tehditlere yönelik caydırıcılığını büyük oranda düşüreceği ifade ediliyor.

TÜRK KANALLARI YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR

Rusya’nın 40N6 yerine 5P85TE2 TEL füzelerini teslim etmesine rağmen, Türk kanallarından hala 400 KM menzilli füzeler sahip olunduğuna yönelik yorumlar yapılıyor. Türkiye’nin problem yaşadığı bölgelere uyarlanan S-400 sisteminin menzili üzerinden yapılan yorumlar, kamuoyunu yanıltıcı bilgiler içeriyor.   

Türk kanallarına yorum yapması amacıyla çağrılan isimlerin daha önce de pek çok konuda “uzman” sıfatıyla söz konusu kanallarda görülmesi, savunma sanayi gibi teknik bilginin olmazsa olmaz olduğu bir alanda ne kadar yeterli olduklarına dair soru işaretlerine neden oluyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.