Rusya, İsrail’e Karşı Duruşunu Sertleştiriyor

Rusya, son günlerde İsrail’e karşı tutumunu İsrail Hava Kuvvetlerinin Suriye’deki faaliyetlerinden dolayı sertleştirmeye başladı.

Rusya, İsrail’den iki taraf arasında herhangi bir gerilim yaşanmaması için hava kuvvetlerinin eylemlerini ”direkt hat” aracılığıyla iletmesini talep etti. Rusya’nın sergilediği yeni duruş, son dönemde Rus HSS radarlarının Suriye hava sahasını kullanan  İsrail savaş uçaklarına varlıklarını göstermeleriyle daha da belirginleşti.

Rusya’nın tutumundaki değişiklik, 16 Eylül’de Lazkiye’deki İran ve Hizbullah hedeflerine yönelik hava saldırısı gerçekleştiren İsrail uçaklarının, Suriye HSS’lerinden korunmak için saldırı esnasında gözetleme faaliyeti icra eden İlyushin istihbarat uçağını kalkan olarak kullanması ve uçağın dost ateşiyle düşmesinde sonra yaşandı.

 

Satellite image shows damage caused by alleged Israeli missile strike on targets near Syria's Latakia
İsrail uçaklarının saldırısıyla cephanelik olarak kullanılan kompleks imha edildi. / ImageSat International

Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avidgor Lieberman, İsrail’in Suriye’de Hizbullah hedeflerinin etkisiz hale getirilmesine yönelik saldırılarına devam edeceklerini belirttiler.

Geçtiğimiz hafta yayımladığı haberde İzvestiya gazetesi, Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş radar ve takip sistemleriyle modernize edilmiş S300 HSS’leri sevk ettiğini ve sistemleri başlangıçta Rus personelin kullanacağını yazdı.

Uzmanlar, İsrail’in varlığına arttıran Rusya’ya rağmen Suriye’de saldırılarına devam edeceği belirttiliyor.

Kaynak: Haaretz

Çeviri/Haber: Enes Kahrıman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.