Rus Neo-Nazi “Rusych” grubu Suriye’de savaşıyor

Rusya’nın Suriye’de paramiliter birlikler kullandığına dair haberler uluslarası basında hala geniş yer buluyor. Son olarak paramiliter neo-nazi “Rusych” birliğinin de Suriye’de savaştığı iddia edildi.

Rusych grubunun lideri Andrei Milchakov, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta, Suriye’nin Palmira antik kenti önünde “Sieg Heil” selamı verirken görülüyor. Rusych, 2014 yılında “Maidan Devrimi” ile başlayan ve son olarak iç savaşa evrilen Ukrayna’da hükümet güçlerine karşı savaşan bir grup olarak ortaya çıkmıştı. Ukrayna’nın doğusunda seyrekleşmekle birlikte halen devam eden çatışmalar esnasında Neo-Nazi sembolleri kullanılmasıyla adından söz ettiren grubun Suriye’de ortaya çıkması, Rusya’nın ideolojik olarak ne kadar geniş bir spektrumdaki insanları kontrol edebildiğini göstermesi açısından önemli bir olay değerlendiriliyor.

Rusya’nın Suriye’de ordu mensupları da bulunmasına rağmen genellikle paralı askerleri kullandığı belirtiliyor. Azov, Wagner gibi gruplar Rusya’nın çıkarlarını korumak için Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya ve Suriye olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde görülüyorlar.

RUS PROPAGANDASININ TERS TEPMESİ

Rusya, Sputnik ve Russia Today gibi propaganda kanallarıyla Ukrayna’da neo-Nazilere karşı mücadele ettiği propagandasını yayarak işgal eylemini kamuoyu gözünde legalize etmeye çalışıyor.

Rusych grubu örneği ve Rusya’nın Avrupa genelinde aşırı sağcı gruplara maddi destek sağladığına ilişkin hatırı sayılır iddialar, Rus propagandasının temelinde sorun olduğunu gözler önüne seriyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.