Rus aksanlı kişiler Hollandalı savaş pilotlarının yakınlarını rahatsız ediyor

NATO şemsiyesiyle Baltık ülkelerinde görev yapan Hollanda ordusuna mensup savaş uçağı pilotlarının ailelerine tehdit telefonları yapıldığı ifade ediliyor.

Hollanda’nın en çok okunan gazetelerinden Telegraaf’ta yer alan haberde, Rusya tehdidine karşı Baltık ülkelerinin hava sahalarında uçuş gerçekleştiren çok sayıda pilotun eşi ya da sevgilisi Rus aksanlı şahıslar tarafından telefonla rahatsız edildi.

Gazeteye göre, Baltık ülkelerinde görev yapmak için çağrılan pilotlar, kısa bir süre sonra ailelerine gelen telefonlar nedeniyle rahatsızlık yaşamaya başlamışlar.

Rus aksanlı şahısların, pilot yakınlarına “neden gitti?” ve “ayrılmasaydı daha iyi olmaz mıydı?” gibi sorular sorduğu belirtiliyor.

TALİBAN ÖNLEMİ

Hollanda askeri istihbaratı MIVD, yaşananları ciddi bir tehdit olarak değerlendiriyor. Önlem amacıyla Baltık ülkelerinde görev yapacak personelin adi ya da soyadı paylaşılmıyor. Bunun yerine rütbesi ile açıklanıyor.

Söz konusu önlem, Taliban’ın Uruzgan’da askeri personel yakınlarına yönelik misilleme saldırıları yapmasıyla uluslararası literatüre girmişti.

KIRIM’IN İŞGALİ NEDEN OLDU

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesiyle Baltık ülkelerine destek amacıyla görev gücü oluşturan NATO, Baltık ülkelerine olası bir Rus saldırısına karşı koyulacağı mesajını veriyor. (Mugayir ve Hollanda basını)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.