Rus Admiral Kuznetsov uçak gemisinde yangın çıktı: 3 kayıp

Rusya Federasyonu’nun sahip olduğu faaliyetteki tek uçak gemisi Admiral Kuznetsov’da bakım ve onarım işlemleri esnasında yangın çıktığı bildiriliyor.

Rus Interfax Ajansı’na göre Zvyozdochka bakım merkezinde geminin ikinci güvertesinde yapılan çalışmalar esnasında başlayan yangın kısa sürede yayıldı. 3 kişi ile irtibat kurulamadığı, biri kısmi yanıklar maruz kalmış 7 kişinin ise kurtarıldığı aktarılıyor.

Enerji bölmesinde başlayan yangının ilk başta 20 kare metrelik alanı kapladığını ifade eden bir yetkili, alanın kısa sure içerisinde 120 metre kareye çıktığını söyledi.

Uçak gemisinin dizel yakıtının alev aldığını belirten yetkili, çalışma yürüten 3 kişiyle irtibat kuramadıklarını bildirdi.

2017 yılında Suriye’deki operasyona iştirak etmesi amacıyla Akdeniz’e açılan Rusya’nın yaşlı uçak gemisi, söz konusu süre zarfında iki savaş uçağının denize düşmesiyle gündeme gelmişti. Yoğun duman saldığı görülen gemi, endişeye ve bazıları için dalga konusu olmuştu.

Akdeniz’den döndükten sonra Zvyozdochka’da bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına başlanmıştı. 1 Yıl sürmesi beklenen çalışma ile Kuznetsov gemisinin savaşa hazırlık seviyesi artırılması planlanmıştı. Ancak, 30 Aralık 2018’de bakım esnasında kısmen batan geminin ikinci guvertesinde bakım merkezindeki vinclerden biri düşmüş ve hasara neden olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Nikolai Evmenov, uçak gemisi Kuznetsov’un yenilenen ekipman ve parçalarıyla 2021 yılında donanmaya katılmasını beklediklerini açıklamıştı.

Birleşik Gemi İnşaatı Şirketi (USC) başkanı Alexei Rakhmanov da yaptığı açıklamada Amiral Kuznetsov’un yenileme ve bakım çalışmalarından sonra zamanında faaliyetlere başlayacağını açıklamış ancak 2022 yılından bahsetmişti.

Son olarak meydana gelen yangının zaten belirsiz olan teslimat tarihinde değişikliğe neden olacağı konusunda yorumlar yapılıyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.