Rinkeby’li çocuklar: Rus kanalı bize rüşvet vermeye çalıştı

Danimarka radyosuna konuşan Rinkeby’li çocuklar, Rus TV çalışanlarının kendilerine kamera önünde ”eyleme” geçmeleri için rüşvet teklif ettiğini söylediler.

Danimarka’nın Radio24syv radyo istasyonu, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsveç’te meydana gelen şiddet ve suç olaylarıyla ilgili yaptığı konuşmadan bir gün sonra şiddetli olayların patlak verdiği ve manşetlere çıktığı Rinkeby banliyösündeki gençlerle konuştu.

rinkeby riot ile ilgili görsel sonucu
Donald Trump’ın İsveç’te şiddet olaylarının yükselişi ile alakalı yaptığı açıklamadan bir gün sonra Stockholm’un banliyölerinden Rinkeby’de olaylar patlak verdi.

Kendini Muhammed olarak tanıtan Rinkeby’li bir genç Danimarka radyosuna ”Onlar bize yaklaştılar ve biraz hareket görmek istediklerini söylediler. Kişi başına 400 Kronor(1 İsveç Kronu 0.4081 TL) rüşvet vermeyi teklif ettiler.” dedi.

Muhammed, onların hangi TV kanalı adına geldiklerini bilmediğini ama kendilerini Rus gazeteciler olarak tanıttıklarını ve kendi aralarında Rusça’ya benzeyen bir dille konuştuklarını söyledi.  Gençler, gazetecilerle olaylardan iki gün sonra 22 Şubat’ta görüştüklerini söylediler.

Genç ayrıca ”Biz onlarla konuştuğumuz esnada yanımıza polis geldi. Biz bunların hiçbirini yapmak istemedik. Ama polis Rus gazetecilerin yanına gidince suçu bize attılar ve polise eylem yapmak için onlardan kişi başına 400 Kronor istediğimizi söylediler”

Gençlerle konuşan Radio24syv muhabiri Tinne Hjersing Knudsen,  The Local’a, Rinkeby’nin imajı ve uluslararası basında çıkan haberlerle ilgili ne düşündüğünü sorduğunda, Rus gazetecilerle ilgili hikayesini anlattı.

”Benim işim, Rinkeby’e gitmekten ve orada dört gün kalarak yaşananların yansıtıldığı gibi kötü olup olmadığını öğrenmekten ibaretti. Ben gençlere medyanın olayları yansıtma biçimi hakkında ne düşündüklerini sorduğumda, onlar bütün medya organlarının olayları çok kötü yansıttıklarını ve bir Rus kanalının çalışanlarının onlara ”kamera önünde eylem” için para teklif ettiklerini söylediler. Knudsen, olaylarla ilgili özel olarak soru sorduğu iki çocuğun da aynı hikayeyi söylediklerini ekledi.

Stockholm polisi, The Local’a raporların farkında olduklarını, ancak başka bilgi sahibi olmadıklarını doğruladı.  Bir polis sözcüsü The Local’a ”Söylentilere göre yorum yapamayız” dedi.

 

KAYNAK: The Local

ÇEVİRİ: Enes KAHRIMAN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.