Reyhanlı’da bomba yüklü araç infilak etti: 3 kişi hayatını kaybetti

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir araçta meydana gelen patlama sonucunda 3 kişi hayatını kaybetti. Patlamaya ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, araçta bomba olduğunu söyledi.

Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde yol kenarında park halindeki araçtaki patlama, korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Patlama sonrasında basında, patlamanın LPG kaynaklı olduğuna yönelik haberler yer almıştı. Ancak, Erdoğan’ın açıklaması, olayın bombalı saldırı girişimi olduğunu işaret ediyor.

SALDIRININ HEDEFİ BAŞKA BİR YER MİYDİ?

Basın mensuplarına açıklama yapan Erdoğan, “Araçtakiler Suriyeli, bomba olduğu belli” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın sözleri, araçtaki bombanın erken infilak etmiş olabileceği ve belki de saldırının başka bir yerde gerçekleştirilmek istendiğine yönelik şüphelere neden oldu.

Araçta henüz kaç kişi olduğu bilinmemesine rağmen, en az iki kişinin olduğuna yönelik iddialar var. Türkiye’de gerçekleştirilmiş canlı bomba saldırıları düşünüldüğünde, birden fazla kişinin yer aldığı bir araçla saldırı pek tercih edilen saldırı biçimi olmadığı görülüyor. Ayrıca, önceki yıllarda başarısız ve erken infilak nedeniyle çok sayıda bombalı saldırı görece az kayıpla (çoğunlukla saldırganların ölümü) yaşanıyordu.

SORUMLU KİM?

11 Mayıs 2013’te Reyhanlı’da meydana gelen bombalı saldırıda 52 kişi hayatını kaybetmiş, yüzden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırı sonrasında “patlama” istihbaratının alınmış olmasına rağmen yetkililerin harekete geçmemiş olmaları büyük tartışmalara neden olmuştu.

Ayrıca, mahkeme, Reyhanli saldırısının azmettiricisi olarak Suriye Devleti ve istihbaratını sorumlu tutmuş, bombalı eylemi gerçekleştiren Türkiye vatandaşı Nasır Eskiocak ve Yusuf Nazik gibi isimler mahkum edilmişlerdi. Olaydan sonra yakalanan Eskiocak, saldırıyı Suriye Devletinin isteği ile gerçekleştirdiğini itiraf etmişti.

Son günlerde Suriye’nin Idlib vilayetinde yer alan TSK Gözlem Noktalarına yönelik saldırılar nedeniyle giderek artan Türkiye-Suriye gerginliği, Reyhanlı’daki saldırı nedeniyle iyice artabilir.

Saldırının failleri henüz ortaya çıkarılmamış olması rağmen Suriye Devleti ile Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılan IŞİD baş şüpheliler olarak görülüyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.