Resulayn’daki çatışmalarda hastaneler de kullanılıyor

TSK ve Suriye Ulusal Ordusu(SNA) ile YPG/SDG arasındaki çatışmalar, dün ABD tarafından her iki tarafın onayı ile ateşkes konusunda mutabakata varılmasına rağmen devam ediyor.

Sınır kenti Resulayn’da tüm siddetiyle devam eden çatışmalarda, TSK ve SNA’nın şehir kuşattığı bildiriliyor. Tüneller vasıtası ile ikmal sağladığı ifade edilen YPG’nin, yoğun topçu ve hava saldırılarına rağmen hala kentin bir bölümünde kontrolü elinde bulundurduğu kaydediliyor.

Kuşatma sonrası sıkışan YPG’nin Resulayn’da bulunan hastahaneyi de çatışma alanı olarak kullandığını gösteren bazı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. YPG’nin resmi hesapları tarafından paylaşılan görüntüler, önceki günlerde silahlı grup tarafından yapılan Türkiye ve SNA sağlık kurumlarını hedef alıyor iddialarının doğruluğunu sorgular nitelikte.

Nitekim, görüntülerde hastane içerisinde silahlarıyla dolaştıkları görülen YPG/SDG’li militanlar,  bir başka görüntüde ise hastane pencerelerinden ateş ettikleri ve gelen ateşe karşılık olarak da pozisyon aldıkları dikkat çekiyor.

Hastaneler hedef alınıyor başlığıyla yayınlanan görüntüler, birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından “silahlı kişilerin dışarıyı hedef almaları ve silahlari ile birlikte çatışma alanı olarak kullanılmaması gereken bir yerde bulunmaları nedeniyle eleştirilere neden oldu.   

TSK/SNA’nın hava ve topçu desteğiyle ilerlemesi nedeniyle çok fazla alan kaybeden YPG/SDG’nin hastanelerde de çatışmaya başlamasının birinci nedeni olarak yorumlanıyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.