Raqqa SL: Türkiye destekli gruplar, YPG’den ele geçirilen yerlerde yağma ve işkence suçları işliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat’ın doğusuna düzenlediği operasyona katılan gruplardan bazılarının YPG/SDG’den ele geçirilen köy ve yerleşim yerlerinde işkence ve yağma gibi suçlar işlediği ifade ediliyor.

Rakka Sessizce Katlediliyor (Raqqa SL) inisiyatifinin sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiye göre, Türkiye destekli Şam Cephesi (Sham Front) grubuna mensup militanların ele geçirilen köy ve yerleşim yerlerinde evlere zorla girdikleri, söz konusu yerlerdeki sakinleri işkence dahil kötü müdahalede bulundukları ve yağma eylemlerini gerçekleştirdikleri bildiriliyor.

Suriye’nin Tel Abyad şehrinin doğusunda yer alan Dadat köyünde gerçekleştiği belirtilen, yağma ve işkencenin inisiyatifini yerel kaynaklardan erindigi bilgilerle doğrulandığına dikkat çekildi.

2018 yılında Afrin’e düzenlenen operasyonda da Türkiye destekli gruplara yönelik başta hırsızlık, yağma, işkence ve adam kaçırma gibi çok sayıda suçu işlediklerine dair ciddi suçlamalar yapılmıştı.

RAKKA SESSİZCE KATLEDİLİYOR (RAQQA SL)

Rakka’nın IŞİD tarafından ele geçirilmesinde sonra şehirdeki insan hakları ihlallerini duyurmak amacıyla kurulan Raqqa SL inisiyatifi, pek çok insan hakları ihlalinin dünya kamuoyuna duyurulmasında oldukça önemli işler gerçekleştirmişti.

Rakka içerisinden gizli çekimler ve günlük yaşama ilişkin de bilgiler paylaşan Raqqa SL, IŞİD tarafından hedef gösterilmiş ve inisiyatif için çalıştıkları iddiasıyla Rakka sakini iki kişiyi infaz etmişlerdi. Ayrıca, Fares Hamadi ve Ibrahim Abd al Qadari adlı iki Raqqa SL üyesi gazeteciler Gaziantep’teki evlerinde IŞİD mensupları tarafından vahşice katledilmişlerdi.

İnisiyatif, YPG/SDG’nin Suriye’nin kuzeyinde kontrol sağlamasından sonra söz konusu gruplarla alakalı da ihlal haberleri duyurdu. SDG’nin zorla askere alma, Arap köylerinin boşaltılması, yağma gibi eylemlerde bulunduğuna dair çok sayıda habrt yapıldı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.