Ragıp Soylu: ABD, Türkiye’ye S-400 yerine Patriot teklifinde bulundu

ABD ile Türkiye arasında gerilime neden olan Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi tedarikine yönelik yeni iddialar gündemde yer almaya devam ediyor. Son olarak ABD’nin Türkiye’ye S-400’lerden vazgeçmesi için iki hafta süre verdiği iddia edilmişti.

Söz konusu iddiaları Dışişleri yetkililerine soran Middle East Eye yazarı Ragıp Soylu, durumun aktarıldığı gibi olmadığını belirtti. Soylu’ya adının gizli kalması koşuluyla bilgi veren yetkili, ABD’nin Türkiye’ye S-400’lerden vazgecmesi icin iki hafta sure tanıdığı” haberlerinin yanlış anlasilmadan kaynaklandığını ifade ettiler. Yetkililer, ABD, Türkiye’ye Mart ayında yaptığı Patriot sistemi teklifi,Haziran ayının ilk haftasında doluyor, bu durum, “S-400’lerden vazgeçilmesi için Türkiye’ye iki hafta süre verildi” olarak yorumlandığını söylediler.

ABD’li yetkililerin geçici bir çözüm icin uğraştıklarını belirten Soylu, yine de Türkiye’ye yaptırım uygulanması riskinin olduğunu belirtti.

Çarşamba günü ABD Temsilciler Dışişleri Komitesi’nde geçen kararda, Türkiye S-400 tedarikinden vazgeçmezse “CAATSA” yatırımlarını maruz kalacak. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.