QUI EST QUI / Venezuela’da neler oluyor? Nicolas Maduro kim? Juan Guadio kim?

İnsani ve politik krizin sürdüğü Venezuela’da taraflar kimlerden oluşuyor? Nicolas Maduro kim? Juan Guadio kim?

Nicolas Maduro ikinci dönem için Başkanlık yemini ettikten iki hafta sonra muhalefet liderlerinden Juan Guaido yemin ederek kendisini Venezuela’nın geçici Başkanı ilan ederek Maduro’ya meydan okudu.


Venezuela genelinde onbinlerce kişi sokaklarda Juan Guadio’nun yemin ederek kendisini geçici Başkan ilan etmesine destek yürüyüşleri düzenledi. Aynı süre zarfında ABD öncülüğünde bir grup ülke Guadio‘yu Venezuela’nın meşru lideri olarak gördüklerini ilan ettiler.

Maduro ise ABD’nin aldığı karar sonrası halihazırda çok seyrek olan diplomatik ilişkilerin tamamen kesildiğini açıkladı. Venezuela hükümeti ABD diplomatik temsilciliklerinin kapatılması ve görevlilerin ülkeyi terk etmeleri için 72 saat mühlet verdiklerini duyurdu. ABD ise bu adımı tanımadıklarını açıkladı.

Başkanlık sarayının balkonundan halka seslenen Maduro, “Venezuela’nın tek Başkanı benim” diyerek muhalif Guaido’yu yok sayarken, ” Biz, gringoların(ABD) müdahaleleri ve darbelerinin olduğu 20. yüzyıla dönmek istemiyoruz” diyerek de ABD’nin aldığı karara göndermede bulundu.

Başkanlık sarayının balkonundan açıklama yapan Nicolas Maduro, Venezuela’nın ABD ile diplomatik ilişkilerini kestiğini belgeleyen kağıtı gösteriyor

Bu sürece nasıl geldiğine bakalım.

Nicolas Maduro iktidara nasıl geldi?

Hugo Chavez’in vefatından sonra iktidara geçen Nicolas Maduro, 2013 yılında başlayan ve Latin Amerika’nın en müreffeh ülkelerinde olan Venezuela’nın şiddetli bir ekonomik gerileme sonucu fakirleşmesi sürecinde Devlet Başkanıydı. Maduro’nun bu duruma rüşvet ve kötü yönetimle neden olduğu iddia ediliyor.

Ekonomik durumun her geçen gün kötüleştiği Venezuela’da Nicolas Maduro , askerîyenin desteğiyle gücü konsolide etmeyi başardı. Birtakım karlı iş alanlarını askeriyenin kontrolüne bırakan Maduro, bunun karşılığında muhaliflere karşı sert ve acımasız bir müttefik kazandı.


2017 yılında protestoların ülkeyi sarstığı bir dönemde muhalefetin çoğunluk olduğu “Ulusal Meclisi” fethetti. Yerine de yeni bir anayasa yapmakla görevlendireceği “Kurucu Meclis”in geçmesini sağladı. Kargaşanın ayyuka çıktığı dönemde önde gelen muhalifleri tutuklatan Maduro yönetimi, muhalefetin organize olmasını da engelledi.

Mayıs 2018’de ekonomik ve insanı krizin ortasında altı yıllık dönem için yapılan seçimleri yeniden kazanan Maduro, 10 Ocak’ta yemin etti. Seçimler çok sayıda tehdit ve hile iddiasıyla gölgelenirken başta ABD olmak üzere çok sayıda Latin Amerika ülkesi Maduro’nun Başkanlığını tanımadıklarını açıkladılar.

Venezuela Ulusal Meclisinin başkanı Guaidó, hükümet karşıtı gösterilerden birinde

Juan Guaido kimdir?

Ulusal Meclis başkanı seçilmeden önce pek tanınmayan 35 yaşındaki Guaido, muhalefetteki Voluntad Popular partisinin liderliğini yapıyor.

Öğrenci lideri olarak politikaya atılan Guaido, Hugo Chavez ve Nicolas Maduro’nun muhalifi olarak birçok protesto gösterisini organize etmiş biri. En bilineni ise Hugo Chavez’in basına yönelik baskılarına karşı öncülük ettiği protestolar.

Partisi Maduro’ya karşı sert tavrıyla bilinen Guaido, çok sayıda sokak protestosu ve yürüyüşü organize etti. Bu protestolara katılanlardan Guadio’nun akıl hocası Leopoldo Lopez 2014 yılında 13 yıl hapse mahkûm edildi.

Maduro’yu görevden almak istediğini açıklayan Guaido, bu ayın başında polis tarafından bir süre gözaltında tutuldu.

Venezuela’da insanı kriz 

Tüketici fiyatlarının fırladığı Venezuela için IMF’nin 2019 enflasyon tahminini yüzde 10 milyon.


Şiddet ve açlığın yaygın olduğu ülkede, izleme gruplarına göre halkın yüzde 80’ni yeterli gıdaya ulaşamıyor. Market raflarının boş olduğu Venezuela’da, hastahaneler yeterli beslenemeyen çocuklara bakmakta zorluk çekiyor.

Ülkenin sağlık sistemi çökmüş durumda ve milyonlarca kişi hayati öneme sahip ilaçlara ulaşamıyor. Ayrıca, ülkede bulaşıcı hastalıkların da sıklıkla görüldüğü kaydediliyor.

İnsanı durumun her geçen gün ağırlaştığı Venezuela’da 2014 yılından bu yana 3 milyondan fazla insan ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Ne olacak?

Karşı kutuptan iki liderin Başkanlığını ilan ettiği bir durumun nasıl sonuçlanacağı henüz cevaplanmış değilGuaido, Venezuela Anayasasının bir maddesine atıfta bulunarak, olağanüstü durumda Başkanlık yetkisini Ulusal Meclis başkanına geçmesine izin verdiğini belirterek kendini çok geçici Başkan ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Guaido’nun açıklamasında kısa süre sonra, Guaido’yu Venezuela’nın meşru lideri olarak tanıdığını açıkladı.

Arjantin, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Danimarka, Paraguay, Peru ve Amerika Devletleri Örgütü de Guaido’yu Venezuela’nın meşru lideri olarak tanıdı.


Aralarında Türkiye, Iran, Rusya ve Meksika’nın olduğu bazı ülkeler Maduro’ya destek açıklamaları yaptılar.

Askerî gücün desteğine sahip olduğu sürece Maduro’nun görevinden ayrılaması pek olası görünmüyor. Maduro’ya bağlılığını açıklayan orduya karşı Venezuela muhalefeti ordu içinde çatlaklar oluşmasını umuyor.

Kaynak: Uluslararası basın

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.