Putin reddetmişti: Libya’da Rus askeri öldürüldü

İç savaşın yaşandığı Libya’da yabancı güçlerin varlığı ve savaşa olan etkileri her geçen daha net ortaya çıkıyor. Çatışmalar esnasında bir Rus askerinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Orengrad.Ru adlı haber sitesi, hayatını kaybeden ismi açıklanmayan Rus askerinin 27 yaşında ve keskin nişancı olarak görev yaptığı duyurdu. Başkent Trablus periferisinde görev yapan askerin yaşanan bir çatışmada hayatını kaybettiği kaydediliyor.

Adı belirtilmeyen asker, 2011 yılından bu yana çeşitli evrelerde seyreden iç savaşta hayatını kaybeden ilk Rus olarak kayıtlara geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirmesinden sonra Rus askerlerinin Libya’daki varlığına ilişkin iddialar yöneltilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iddiayi kesin bir dille reddetmişti. Putin, paralı asker grubu Wagner’in Libya’da bulunuyor olabileceğini ancak bunun Rusya devletini bağlayacı olmadığının altını çizmişti.

Libya Ulusal Mutabak Hükümeti ile Turkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Mısır’ın Libya’ya çok sayıda yabaci savaşçı taşımakla suçluyor. Karşı cephelerde yer alan ülkeler ise Türkiye’yi Libya’ya Suriyeli savaşçıları yollamakla itham ediyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.