Pompeo: “Trump Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump’ın “gerekli olması durumunda Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır olduğunu” açıkladı.

CNBC’de banttan yayınlanan Wilfred Frost’un Closing Bell programında Suriye ve gündeme ilişkin soruları cevaplayan Pompeo, Türkiye’nin Suriye ve bölgedeki askeri adamlarına karşılık olarak Trump’ın askeri güç kullanmaya hazırlık yaptığını ifade etti.

“Biz barışı savaşa tercih ederiz” diyen Pompeo, Türkiy’ye ilişkin olarak “ancak bazı durumlarda askeri müdahale kaçınılmaz hale gelir. Başkan Trump, bu olasılığa hazırlıklı” dedi.

Suriye’den askeri personel çekme kararı sonrası yoğun tepkinin hedefi haline gelen Trump’ın “kırmızı çizgi çizmek” gibi bir isteğinin olmadığını da belirten Pompeo, Başkan Trump’ın Amerikan askeri gücünün ihtişamını ne zaman göstermek isteyeceğiniz önüne engel koymak” istemediklerinin de altını çizdi.

Pompeo şöyle devam etti: “Diplomatik ve ekonomimiz gücümüzü kullanıyoruz ve bunların kullanımı birinci önceliğimiz” dedi.

Dışişleri Bakanlığından Pompeo’nun açıklamasını herhangi bir yorum yapmadı.

Trump, geçtiğimiz günlerde TSK ve YPG/SDG arasındaki çatışmaya ilişkin olarak “Bırakalım birbirleriyle savaşsınlar” demişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.