Pelikancılar ile Özlem Albayrak arasında İBB tartışması: Yalıda oturup hükümet yıkmadım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlıkları ile bilinen Hilal Kaplan ve Ersoy Dede, Yeni Şafak gazetesinden eleştirel yazısı yayımlanmadığı gerekçesiyle ayrılan Özlem Albayrak’ın uzun zamandır İBB’de çalıştığını açıkladılar.

Geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yönelik dava sürecini eleştiren bir yazı kaleme alan ancak yazısı yayımlanmadığı için uzun zamandır çalıştığı Yeni Şafak gazetesinden ayrıldığını açıklayan Albayrak’ın İBB bünyesindeki BİMTAŞ’da maaşlı olarak çalıştığı ve belediye burnuyla yurtdışında dil eğitimi aldığı iddia edildi.

Söz konusu iddialar sosyal medya hesaplarından yanıt veren Albayrak, İBB’de çalıştığını kabul ederek “Gizli bir durum yok” diyerek, “Belediyede çalışmama gelince, sigorta kayıtlarından benim orada ne kadar süre, ne vasıfla çalıştığım zaten çıkarılabilecek bir şey” dedi.

Albayrak, Kaplan ve Dede’nin burs iddiasının ise doğru olmadığını ifade ederek kendisine iftira atıldığını dile getirdi. Albayrak, belediyeden ücretsiz izin alarak yurt dışında dil eğitimi aldığını söyledi.

“YALIDA OTURUP HÜKÜMET YIKMADIM”

Söz konusu isimler arasında yaşanan tartışma, Albayrak’ın Hilal Kaplan ve ailesinin Pelikancı kimliğine deginmesi ile başka bir boyut taşındı. Albayrak, İBB’de çalışmasını savunarak “İletişim mezunu, sosyoloji yüksek lisanslı, doktorasını bitrmek üzere olan, dil bilen birisinin, 4 bin 500 tl maaşla bir kurumda çalışması çok tuhafmış. Ne ihale aldım, ne danışmanlık yaptım, ne genel müdür oldum. Yalıda oturup hükümet kurup hükümet yıkan birine çok gelmiş!” dedi.

Kaplan’ın eşi Suheyb Öğüt ile birlikte Ahmet Davutoğlu’nu Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı koltuklarından istifaya götüren sürecin başlangıcı olarak kabul edilen “Pelikan Bildirisi” yayınlayan gruptaki kişiler hatta liderleri olarak görülüyorlar.

Albayrak, Kaplan ve Dede arasındaki tartışma, sosyal medyada yolsuzluk ve kayırma “itirafı” olarak yorumlandı. Gazeteci kimliğine sahip bir kişinin hem AKP belediyesine ait iştiraklerden birinde çalışması hem de AKP’ye çok yakın bir gazetede çalışması “etik” kavramının Türkiye’de bir kez daha akıllara getirdi. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.