Papa, Ruanda soykırımı nedeniyle özür diledi

Katolik kilisesi 1994 yılında gerçekleştirilen ve 800,000 Tutsi’nin öldürüldüğü Ruanda Soykırımı esnasında Hutu liderliğindeki hükumete yakın olmakla suçlanmıştı.

Birçok rahip ve rahibe 1994’teki soykırıma iştirak ettikleri gerekçesiyle yargılandı.

Papa Francis, yaklaşık 800 bin insanı öldüren 1994 Ruanda soykırımına karışan “Kilisenin ve üyelerinin günahları ve başarısızlıkları” için af diledi.

Vatikan, Pazartesi günü Francis ve Ruanda Başkanı Paul Kagame arasında yapılan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada “Papa, Tutsilere yapılan soykırım için kilisenin derin üzüntüsünü ilettiğini” söyledi.

”Nefret ve şiddete yenik düşen, kendi evanjelik misyonlarına ihanet eden, aralarında rahipler ve rahibelerin de olduğu tüm erkek ve kadınların günahları ve başarısızlıkları için Tanrı’dan günahlarını affetmesi için  yalvarmaktadır “denildi.

100 günlük vahşetin en şiddetli dönemlerinde onlarca kilise de katliamların yaşandığı başlıca yerler arasında yer aldı. Hutulardan kaçan Tutsilerin korunmak için sığındıkları kiliseler kimi zaman hiçbir kaçış yolu olmadan papazlar ve görevliler tarafından Hutulara teslim ediliyordu.

Papa Francis’in ”af dileği” Ruanda’nın Kasım ayı içerisinde Vatikan’dan yerel kiliselerin soykırımdaki rolleri nedeniyle özür bekledikleri açıklamasından birkaç ay sonra geldi.

Öldürülenlerin çoğunluğunu Tutsilerin oluşturduğu 1994 yılındaki soykırımdan bu yana yerel Katolik kilisesi Hutu hükumetine yakın olmakla suçlanıyor.

”Bu içten ve mütevazi dileğin kilisenin hasara uğrayan saygınlığının yeniden kazanılması / hafızaların temizlenmesini ve güvenin yeninden tesis etmesini umduğunu” belirtti.

Ruanda hükumeti, özrün yeterli olmadığını, soykırıma bilfiil katılan iştirakçilerin hala yerel kilise tarafından korunduğunu dile getirdi.

Paul Kagame, Papa Francis ve Kagame’nin eşi Jeannette özel görüşme öncesi kameralara poz veriyor. EPA

Hatırlatma

Ruanda soykırımı, Ruanda iç savaşını 1993’te Arusha Ateşkesini kabul ederek sonladıran Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarima ve Burundi Devlet Başkanı  Cyprien Ntaryamira’yı taşıyan uçağın 6 Nisan 1994’te Kigali’ye inişi esnasında düşürülmesi sonucu patlak vermişti.

Uçağın düşürülmesinden sonra, Hutuların yönetimde olduğu Ruanda’da asker-polis ve milis kuvvetlerin (Interahamwe ve Impuzamugambi) içerisinde yer aldığı gruplar, azınlık olan Tutsilere yönelik katliamlar başladı.

rwandan genocide ile ilgili görsel sonucu

Kendilerini ”İsa’nın Askerleri” olarak da tanımlayan Hutular, BM barışı koruma askerlerinin de olaylara müdahale etmemesi sonrası sivil Hutuları bıçak, balta ve bilumum kesici aletlerle komşularını, Tutsileri öldürmek için organize ettiler.

rwandan genocide ile ilgili görsel sonucu

Ruanda’nın şimdiki Devlet Başkanı Paul Kagame’nin komutasında Ruanda Patriotic Forces ( Ruanda Yurtsever Güçler) Hutulara karşı harekete geçtiler ve yönetimi ele geçirdikleri Haziran ayının ortalarına kadar savaştılar.

rwandan genocide ile ilgili görsel sonucu

RTS’nin yönetimi ele geçirmesinden sonra ve UNAFIR’ın Ruanda’ya asker yollamasıyla durulan olaylar sonrasında 800,000 kişi hayatını kaybetti. Tutsilerin %70’i, Ruanda nüfusunun ise %20’si 100 günlük olaylar sonrasında hayatını kaybetti. 2 milyon Hutu yaşadıkları yerleri terk ederek Zaire’ye, şu anda Demokratik Kongo sınırları içerisine göç ederek mülteci konumuna düştüler.

rwandan genocide ile ilgili görsel sonucu

Ruanda’daki olaylar esnasında bölgede askeri kuvvetleri bulunan Belçika, Birleşik Krallık ve ABD eleştirilerin hedefi haline geldiler.

KAYNAK: Al Jazeera English

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.