Panama Papers belgeleri Türkiye’den vergi kaçıran 600 kurum ve şahsı deşifre etti

Yeni paylaşılan Panama belgelerine göre Türkiye ile bağlantılı 600’den fazla offshore hesap var.

600 offshore hesabın içinde Türkiye kamuoyu tarafından çok yakından tanınan kurum ve şahıslar da var. Yayınlanan belgelerde adı olan kurum ve şahıslar; İnan Kıraç, Ömer Sabancı, Adnan Polat, Çalık Holding, Zorlu Holding, Koç Holding, Mehmet Ali Birand, Vuslat Doğan Sabancı, Tuncay Özilhan, Mehmet Hattat, Ali Ağaoğlu.

Adı geçen kurum ve şahıslardan henüz herhangi bir açıklama yapılmadı ama offshore hesaplar vasıtası ile yurtdışına para kaçırarak vergi yükünden kurtulmak uzun süredir var olan bir fenomen.

Panama Belgeleri ilk yayınlandığında da tüm dünya’da şok etkisi yaratmıştı. Messi, Putin ve İzlanda Başbakanı David Gunnlaugsson gibi birbirlerine zıt isimler aynı listede boy göstermişlerdi.

Panama Papers, 50’nin üzerinde ülkeden gazetecinin katkıları ile toplanan verilen işlenmesi ile elden edilen bilgilerin paylaşılmasına aracılık edenlerin de dahil olduğu bir araştırmacı gazetecilik örneği.

Panama Papers ile ilgili Rusya’dan, Devlet başkanı Putin’in de adının karışmasından dolayı ABD’nin Snowden’in öcünü almak için bu belgeleri sızdırdığına dair suçlayıcı ifadeler yükselmişti.

 

Daha detaylı bir şekilde incelemek yapmak isteyenler için;

https://offshoreleaks.icij.org/#_ga=1.212056477.865518499.1462820792

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.