Pakistan, Terörizmi Finanse Eden Ülkeler Listesine Alındı

Pakistan, bütün engelleme girişimlerine rağmen, resmi olarak terörizmi finanse eden ülkeler FATF (Mali Eylem Görev Gücü) gri listeye alındı.

Diplomatik kaynaklar, terörizm finansmanı gözlemcilerinin Paris’te genel bir toplantı yaptıklarını ve Pakistan’ın terörizmin finansmanı konusunda başarısız olduğuna karar verdiklerini belirttiler.

Uzun süre sessiz kalan FATF, bu akşam alındığı iddia edilen kararı doğruladı.

Pakistan’ın stratejik eksiklikler nedeniyle terörün finansmanı ve kara para aklamadaki başarısızlıklarıyla Gri Liste’ye alınması, finans sisteminin uluslararası sistem için tehdit olarak değerlendirilmesi anlamına geliyor.

Finansal Gözlemciler, Pakistan’ı terörün finansmanı ve kara para aklama konusunda aldıkları önlemlerden tatmin olana kadar izleyecekler.

FireShot Capture 103 - Countries - Financial Action_ - http___www.fatf-gafi.org_countries_#high-risk.png
Yüksek riskli ve diğer izlenen ülkeler – FATF

FATF’ın şeffaflık politikası nedeniyle Pakistan’ın ne yapması gerektiği açık bir şekilde belli olmamakla birlikte, ülkenin uluslararası gerekliliklere uyması için açık bir şekilde faaliyet gösteren bazı önemli grupları yasaklaması ve malvarlıklarına da el koyması gerekiyor.

Pakistan, uluslararası bono akışı, çokuluslu kurumlardan borçlanma, döviz alım-satımı ya da uluslararası ticaret yeteneği etkilenmeden 2012-2015 yılları arasında da Gri Listede yer almıştı.

Ancak, söz konusu listeye girmek, Pakistan’da kurumların bildirimde bulunmalarını zorunlu hale getirdiği için maliyetleri de artırıyor.

Geçtiğimiz mart ayında Ulusal Meclis’te konuşan Eski Maliye Bakanı Miftah İsmail, Gri Liste’de yer almanın ekonomiyi etkilemeyeceğini dile getirirken, ‘’ülke adına utanç verici olduğunu’’ belirtti.

Basına yansıyan önceki haberlere göre, Paris, Pakistan’a FATF’ın para aklama ve terörizmin finansmanına karşı adım atması için daha fazla zaman vereceği iddia edilmişti.

Şubat ayında iddiayı doğrulayan Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Pakistan’ın istenen önlemleri almaması durumunda haziran ayında Gri Liste’ye alınabileceğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faisal, uluslararası organların talep ettiği değişikliklerin hazırlandığını ve yakında paylaşılacağını belirtirken, ‘’terör finansmanının kökünü kazıyacağız’’ dedi.

 FATF’de Tek Başına

Türkiye, Suudi Arabistan ve Çin’in karşı olduğu, ABD’nin öncülük ettiği ve Pakistan’ın ‘’İzlenme Listesi’’ne alınması talebinin görüşüldüğü ilk FATF toplantısı şubat ayında, 37 ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi. Ancak ABD, beklenmedik şekilde Pakistan konulu ikinci toplantının 22 şubatta yapılmasını sağladı.

fatf ile ilgili görsel sonucu
FATF toplantısı – Arjantin/2017

O zamana kadar Washington, Suudi Arabistan’ı Pakistan’a olan desteğini çekmesi karşılığında tam FATF üyeliği vaadiyle ikna etti. Herhangi bir karar alınmasını engellemek için en az üç üyenin desteğine ihtiyaç duyan Pakistan’ı destekleyen sadece iki ülke -Türkiye ve Çin- kaldı.

Bu noktadan sonra İslamabad’ı bilgilendiren Çinliler, ‘’kaybedilmeye mahkûm bir hareketi sonuna kadar destekleyerek prestij kaybetmek istemediklerini’’ bildirdiler.

Dışişleri Bakanlığından bir kaynak, Pakistan, Çin’in kararını anladığını belirtirken, Türkiye’ye ise ‘’İslamabad’a her olasılığa karşı verdiği destekten dolayı şükran iletildi’’ dedi.

Kaynak: DAWN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.