OPERASYON/ Facebook, Rus haber ajansı Sputnik bağlantılı sayfaları kaldırdı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Rus haber ajansı Sputnik ile bağlantılı üç yüzden fazla sayfayı kaldırdığını açıkladı.

Rus devletinin uluslararası arenada söylemlerini yaymak amacıyla kullandığı Sputnik, çalışanları aracılığıyla çok sayıda Facebook sayfasını kontrol ederek takipçi ve ziyaretçi sayısını artırmakla suçlanıyor.

Facebook, şöz konusu sayfaların sistematik bir şekilde ve gizlilik içerisinde ondan fazla ülkede Sputnik’in üst kuruluşu Rossiya Segodnya’nın da arasında olduğu Rus kurumlarının etkisini artırma hedefiyle kullanıldığını duyurdu.

Latvia Travel adlı sayfada paylaşılmış çok sayıda Sputnik içeriği

Bazı sayfaların az sayıda kullanıcıya, bazılarının ise çok sayıda takipçi kitlesine sahip olduğu belirtiliyor.

Tacikistan Devlet Başkanı Emomali Sharipovich destekçileri ve Latvia Travel gibi adları sahip sayfaların Sputnik’in daha fazla kişiye ulaşması amacıyla kullanıldığı kaydediliyor.

Tacikistan Devlet Başkanı Emomali Sharipovich destekçileri adlı sayfanın Rusya’dan kontrol edildiği görülüyor

Eski Sovyet ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan,Özbekistan,Ermenistan,Azerbaycan, Gürcistan, Moldova,Romanya, Belarus, Estonya, Letonya ve Litvanya’nın hedeflendiği kampanya çerçevesinde toplam 853,413 takipçiye sahip sayfalar Facebook tarafından silindi.

Facebook’ta 400 bin takipçiye sahip Sputnik ile kıyaslandığında, sayfaların ne denli geniş bir kitleye ulaştığı görülüyor.

Söz konusu sayfaların 1/4’nun Aralık 2017’de, 32’sinin de aynı gün kurulduğu açıklandı.

2016 yılında ABD seçimlerine müdahale iddialarının ana konularından olan Facebook, geçtiğimiz yıl yabancı ülkelerin, özellikle Rusya’nın yan kuruluşlarla siyasete etkisini azaltmak için bir takım önlemler aldığını duyurmuştur.

Facebook, 2018 yılı içerisinde Rusya bağlantılı çok sayıda sayfa, kişi ve reklamın kaldırıldığını duyurmuştu.

ABD senatosuna bilgi veren Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, senatörlerin kişisel bilgilerin korunmasıyla alakalo soruları karşısında zor anlar yaşamıştı.

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.