Öğrenci ihtiyaç kredilerinin silinmesi için kampanya başlatıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite öğrencilerinin borçlarının silinmesi için kampanya düzenleniyor.

ABD Kongresine seçilen ilk başörtülü Müslüman olan İlhan Omar ve siyasetin süperstarı olarak değerlendirilen Alexandria Ocasio-Cortez’in (AOC) öncülük ettiği kampanyada, yüz binlerce üniversite öğrencisinin ödemek için ciddi sıkıntılar yaşadığı borçlarının silinmesi hedefleniyor.

ABD’de 44 milyon kişinin ödemekle yükümlü olduğu öğrenci kredi borcu, mortgage kredilerinden sonra en fazla borcun olduğu sektör olarak dikkat çekiyor. 44 milyon kişinin sorumlu olduğu öğrenci kredilerinin tutarı 1.5 trilyon doları buluyor.

TÜRKİYE’DE ÖĞRENCİ İHTİYAÇ KREDİSİ

Türkiye’de üniversite öğrencilerinin KYK vasıtasıyla oldukça aşina oldukları öğrenci kredisi, ABD’de 1.5 trilyonluk borç birikmiş olmasına rağmen Türkiye’ye göre ödeme kolaylığı sağlıyor.

Türkiye’de mezun olduktan sonraki iki sene içerisinde ödenmeye başlanması gereken kredinin aksine, ABD, daha uzun süreli bir zaman zarfına yayıyor. ABD’de bir öğrenci 14-17 yıl içerisinde borcunu ödeyebilir. Türkiye’de ise bu durum maksimum 5 yıl olarak hesaplanıyor.

Ayrıca, ABD’de borç ödenmemesi halinde hapis, haciz gibi sonuçlarla karşılaşılmıyor.

ÖĞRENCİ KREDİLERİNİN SİLİNMESİ KAMPANYASI

Üniversite eğitimleri boyunca KYK vasıtasıyla alınan öğrenci ihtiyaç kredisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi de dahil olmak üzere çok sayıda kişi ve kurum aracılığıyla silinmesi talep edildi. Ancak, yoğun talebe rağmen henüz adım atılmış değil.

ABD’de Kongre üyeleri, kredileri  silinmesi için kampanyalara öncülük ya da sözcülük yaparken Türkiye’de gençlere destek veren siyasetçilerin olmaması dikkat çekiyor.

Ayrıca, Türkiye’nin içerisinde olduğu ekonomik kriz, üniversiteden yeni mezunların zaten düşük olan iş bulma şanslarını neredeyse yok etmiş durumda. Bu, ödeme yapmak için iş bulmak zorunda olan öğrencileri, ihtiyaç kredisi borçlarını ödeyemez duruma getiriyor.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulunca, KYK ihtiyaç kredilerin silinmesi ya da hiç olmazsa ödemelerin ertelenmesi şeklinde adım atılması, iş üretemeyen devletin gençliğine borcunu ödemesi anlamına gelecektir.  (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.