Notre Dame katedrali nerededir? Notre Dame tarihi nedir? Notre Dame katedrali’nde ne oldu? Notre Dame katedrali yangını devam ediyor mu?

Restorasyon esnasında meydana gelen yangın nedeniyle kulesi çöken ve büyük kısmı kullanılmaz hale gelen Notre Dame katedrali, tarihin önemli anlarina şahitlik ve hatta ev sahipliği yapmış bir yapı.

Napolyon’un imparatorluk tacını kuşandığı, Haçlı Seferlerine çıkan Hristiyanlar’ın son dualarını ettikleri Notre Dame katedrali, Fransa’nın önemli tarihi yapılarından biriydi.

Geçtiğimiz yıl 13 milyon turistin ziyaret ettiği Notre Dame katedrali için 300 milyon dolarlık restorasyon çalışması yapılıyordu.

NOTRE DAME KATEDRALİ’NIN MİMARİSİ VE TARİHİ

37 şapel, 75 dev sütundan oluşan 130 metre genişliğindeki katedral aynı anda 9 bin kişinin ibadet edebilmesine de olanak sağlıyor.

Adı Fransızca’da “Kutsal Bakire” veya “Meryem Anamız” anlamına gelen, tarihte dönüm noktası sayılan olaylara tanıklık etmiş, kendi başından da yangınlar dahil çeşitli badireler geçmiş bir yapı olarak Notre Dame Katedrali kurtulmayı başardı.

Notre Dame Katedrali tarihi aslında yapımından da önce başlıyor diyebilirim. Bugün dev kilisenin bulunduğu yerde önceleri (M.S. 4. YY’da yapıldığı düşünülen) küçük bir Roma şapeli varmış. 1163yılında şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı başlamış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüş. Tabii böyle devasa bir yapı için son derece normal.

1334 yılında yapımı tamamlanan ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise takip eden yıllarda Jeanne D’arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmış.

Aslında Notre Dame Katedrali Fransız Devrimi sonrasında göz ardı edilmiş, oldukça da tahrip olmuş. Ancak Victor Hugo’nun burayı ülkenin ruhani merkezi olarak görmesi ve bu doğrultuda eski ihtişamını kazandırmaya çalışması sanırım kilisenin başına gelen en iyi şeylerden biri.

Ünlü yazarın Notre Dame de Paris Katedrali’ni merkeze alarak yazdığı ünlü romanının 1831yılında yayımlanmasından sonra tekrar dikkatleri üzerine çeken yapı 1864 yılında 23 yıl sürecek bir restorasyon sürecine girmiş ve o günden beri de tüm görkemiyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Yeri gelmişken, katedralin ilk yapımındaki mimarının kim olduğu bilinmiyor ancak 1800’lü yıllardaki restorasyon çalışmalarının başında Eugene Emmanuel Viollet le-Duc yer almış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.