Nijer’de askeri üsse saldırı: En az 70 asker hayatını kaybetti

Nijer’in Inates şehrindeki bir askeri üsse düzenlenen saldırı sonucunda en az 70 askerin hayatını kaybettiği ve bazılarının da kayıp olduğu bildiriliyor.

Başkent Niamey’in Kuzeydoğusunda yer alan Inates şehrinde bulunan üsse aidiyetleri henüz belirlenmeyen kalabalık silahlı grubun saldırısı geride Afrika ülkesinde son yıllardaki en büyük can kayıplarından biriyle sonuçlandı.

Saldırganların eyleme geçmeden önce bölgedeki bütün iletişim kanalarını kestiği ve böylelikle destek gücü çağırma olanağı kalmayan askeri üssün uzun suren çatışma sonrasında ele geçirildiği ifade ediliyor.

L’evenement Niger sitesinden gazeteci Moussa Aksor, cesaret kırıcı saldırıda “Nijer ordusu mensuplarının son kurşunları tükenene kadar direndiklerini” yazdı.

İslamcı militanların etkin olduğu Nijer, uzun zamandır ciddi kayıplara neden olan çatışmalara sahne oluyor.

Son saldırıda çeşitli kaynaklar, saldırgan gruptan 50’den fazla ölü bulunduğunu aktarıyorlar.

Çatışma sonrasında bölgeye geniş çaplı saldırıyı organize etmek için ABD tarafından eğitilmiş özel BSR birliklerinin gönderildiği ancak katliam yaşanmış bir üsle karşılaştıkları ifade ediliyor.

Mısır’a resmi ziyarette bulunan Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou’nun ziyareti kısa keserek ülkesine geri döndüğü ve saldırı ile ilgili detaylı bilgi istediği kaydediliyor.

Saldırı öncesinde ve sonrasında silahlı kişilerin hedefi olan askeri üssün üzerinden kime ait olduğu bilinmeyen bir uçağın uçtuğunu aktaran gazeteci Aksor, Mali’de basta Fransızlar olmak üzere yabancı güçlerin bulunduğuna dikkat çekerek uçağın aidiyet araştırılması yapılacağını belirtti. (Mugayir ve L’evenement Niger)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.