Nevzat Tarhan’dan tepki çeken Neslican Tay yorum: Hastalığı düşman olarak görmeseydi

Üsküdar Üniversitesi rektörü ve psikolog Nevzat Tarhan’ın Neslican Tay paylaşımı büyük tepkiye neden oldu.

Dünyada savaş verilmesi gereken bir hastalık olarak kabul edilen kanserin ve ölümün dini bir yorumla kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Tarhan, sosyal medya hesabındaki paylaşımında “#neslicantay kızımız çok çile çekti ama ümidini kaybetmedi, Ölümle yüzleşebilseydi #ölümbilinci ne sahip olsaydı, seküler dünyanın dünyasallaşma rüzgarına kapılmasaydı dinlerin #hayataanlamkatma ve #teselligücü nden faydalanabilseydi hastalığı düşman gibi görmezdi diye düşündüm” dedi.

Tarhan’ın paylaşımına tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, rektörün oldukça lüks bir makam odasına sahip olduğunu belirterek, kendisinin dünyasallaşma rüzgarına kapıldığı yorumları yapıldı.

NEVZAT TARHAN’A TEPKİLERDEN BAZILARI

“Hayatım boyunca duyduğum en saçma yorum!
Dindar olunca kanser daha mı az etkiliyor? Misal “Dindarlar arasında kanserden ölüm azlığı” gibi bir istatistik var mı?
Sizin başında olduğunuz üniversitenin öğrencileri adına da, o üniversiteye çocuğunu yollayan insanlar adına da üzüldüm.”

“Sn. Tarhan; hastalığa karşı mücadele etmek sekülerlik mi oluyor? O zaman İbn-i Sina, Râzi ve Kindi gibi İslam tıp alimleri seküler miydi ki hastalığa karşı ilaç geliştirdiler?

20 yaşındaki bir çocuğa fazla şeyler yüklemiyor musunuz? Nerden biliyorsunuz dinden uzak olduğunu?”

“Seküler dünyanın rüzgarına kapılmak he mi? Makam odanızdaki dev televizyon hangi dünyanın? Ya deri koltuklar? Pahalı halı döşeme? Kahve fincanlarınız niye ucuzundan değil? Masanızın üstündeki abartılı aydınlatma hangi dünyadan?Atla mı geliyorsunuz okula, lüks makam aracıyla mı?”

TARHAN’DAN YENİ AÇIKLAMA

Tepkilerden dolayı yeni bir açıklama yapmak zorunda kalan Tarhan, şunları söyledi:

1-#mindfulness bir bilinçli farkındalık tekniğidir, stresten kaçmak yerine yüzleşerek yönetmeyi öğretir. Deneyimden kaçmak yerine ders çıkarmayı, gözlemlemeyi ve #simdiburada diyebilmeyi öğretir. Bilim acı ilaçtır. #neslicantay kızımızın acısı herkesi etkilemişti #nevzattarhan

2- #NeslicanTay kızımızın acısı herkesi etkilemişti bu vesile ile “hastalığı düşman değil bir eğitmen gibi görme” bakışı sağlamak istemiştim #ölümbilinci herkese lazım, ancak #önyargı lara dokunmuşum.. #nevzattarhan #mindfulness (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.