İsrail’den Suriye’ye Golan Tepeleri önerisi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, 2009 yılında Suriye’ Devlet Başkanı Beşar Esed’e Golan Tepelerinde toprak değişimi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Uzi Arad, Netanyahu 2009 yılında Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan‘a içerisinde Golan tepelerinin bulunduğu toprak değişim talebinde bulundu, dedi.

Arad‘a göre ABD‘nin aracılığıyla gerçekleştirilen görüşmelerde Netanyahu, Golan tepelerindeki Yahudi köylerinin kalması şartıyla ”değişim” yapılması önerisini Suriye tarafı reddetti.

Öneriye göre Ürdün, Suriye‘ye sınır bölgesinde, İsrail‘in Golan tepelerinde elinde tutacağı kadar toprak verecek. Suudi Arabistan da Ürdün‘e Akabe‘ye paralel 10 kilometre toprak verecek karşılığında da Ürdün, Suriye‘ye aynı büyüklükte toprak verecekti. Arad, Ürdün‘ün öneriyi desteklediğini ancak hiçbir zaman Suudi Arabistan‘a sunulmadığını kaydetti.

Çarşamba günü bir Konferansta konuşan Uzi Arad, ”Netanyahu, psikopat çocuk Esad‘la Golan tepelerinin terkedilmesi konusunda dolaylı yollardan görüştü” açıklamasını yaptı. Uluslararası kamuoyunda İsrail‘in Golan tepeleri üzerindeki hakkının tanınması amacıyla yapılan konferansı, Knesset mensubu Yair Lapid tarafından organize edildi.

Arad, ”Tartışmaya kapalı olan bir nokta varki o da, ikisi İşçi Partisi, ikisi de Likud üyesi dört İsrail Başbakanı, Golan tepelerinin terkedilmesi konusunu görüştüler” dedi. Unutmamamız gerekiyor ki, Esad‘ın elinde belgeler var, aynıları Amerikalıların da elinde de var” diye devam etti.

Konferansı organize eden Lapid, İsrail’in Golan tepelerindeki kontrolünün Uluslararası alanda tanınması hususunda ABD‘ye başlayan, AB ve diğer uluslarla devam edecek çok küçük bir fırsatının olduğunu kaydetti.

golan ile ilgili görsel sonucu

ABD Başkanı Donald Trump, sana sesleniyorum: Küdüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıman ve elçiliğini taşıyarak göstermiş olduğun cesareti, Golan tepelerindeki İsrail‘in haklarını da tanıyarak tamamla” dedi Lapid.

Kaynak: Haaretz

Çeviri: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.