Murat Ağırel: Ekrem İmamoğlu’na Pontus denilen gazetenin patronu ile Mevlüt Çavuşoğlu arkadaş

Ekrem İmamoğlu’na yönelik, milliyetçi- muhafazakarların hedeflendiği “Pontus” nitelemesine ilişkin tartışmalar devam ediyor. Son olarak Ahmet Hakan, konuğu İmamoğlu’na AKP’liler tarafından dillendirilen “Pontus” olduğuna yönelik bir soru yönterek tartışmaları iyice alevlendirdi.

İmamoğlu’na yönelik Pontus nitelemesini kumpas olduğunu iddia eden Murat Ağırel, tartışmaların başlamasına neden olan Ethnos gazetesinin sahibi ve Türkiye’deki ilişkilerine dikkat çekerek, iddiasını güçlendirmeye çalıştı.

Ağırel, Ethnos gazetesinin sahibi İvan Savvidis ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında 2018 yılında gerçekleşen ikili görüşmeyi işaret etti. Görüşmede Pontus kökenli olan Savvidis’in “Trabzon’da gençlik festivali ve Sümele manastırında ayin” düzenlenebilmesi için yardım istediğine dair haberleri gündeme getirdi.

Ağırel’e göre Çavuşoğlu ile Savvidis yakın arkadaşlar ve Ethnos gazetesinde yayımlanan haberin de buradan bakılarak değerlendirilmesi gerekiyor.

BARIŞ YARKADAŞ: SEÇİMDEN 2 GÜN SONRA

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, Ekrem İmamoğlu’na yönelik “Pontus” haberinin yapıldığı Ethnos gazetesine dair tartışmalara katılan son isim oldu. Twitter hesabından şüphelerini dile getiren Yarkadaş, “İBB’nin Başkanı @ekrem_imamoglu ‘nun içine çekilmeye çalışıldığı ‘Pontus-Yunan’ polemiğini başlatan sözde haberi Yunanca site, 2 Nisan 2019’da yayınlamış. Seçimden 2 gün sonra! Sitede, e-mail adresi, telefon numarası ve künye yok! Sahibinin kim olduğuna dair bir bilgi de…” diye yazdı.

Ancak, Yarkadaş’ın belirttiği gibi e-mail,telefon numarası ve künye bilgisinin olmadığı iddiası doğru değil. Sitenin “Biz kimiz” bölümünde künye ve irtibat numaraları ile mail adresleri görülebiliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.