Münih’te silahlı saldırı

Almanya’nın Münih kentinde bir alışveriş merkezine yapılan silahlı saldırıda en az 3’ü Türk 9 kişi hayatını kaybetti, 16 kişi yaralandı. 18 yaşındaki Almanya ve İran çifte vatandaşı saldırgan ölü olarak bulundu.

hqdefault.jpg

Almanya’nın Münih şehrinde bir alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda en az 9 kişi öldü. Saldırıyı tek başına gerçekleştirdiği düşünülen Almanya-İran çifte vatandaşı 18 yaşındaki saldırgan ölü olarak bulundu. Polis, saldırganın kendisini öldürdüğü ihtimali üzerinde duruyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV’de katıldığı programda Almanya’nın Bavyera eyaletinin Münih kentindeki bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırı hakkında açıklama yaptı. Maalesef dünkü terör saldırısında 10 kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Çavuşoğlu, olayı kınadıklarını belirtti.

Terörün her türlüsüne karşı olduklarını, bu noktada teröre karşı herkesle dayanışma içerisinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Bizim tavrımız her zaman nettir, ikircikli olmadık her zaman. Maalesef, bu saldırıda üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Üç kardeşimiz hayatını kaybetti.” dedi.

Hayatını kaybeden vatandaşları 1971 doğumlu Sevda Dağ, 2001 doğumlu Can Leyla ve Selçuk Kılıç olarak açıklayan Çavuşoğlu, hayatını kaybedenlerin aileleriyle temas içerisinde olduklarını anlattı.

Saldırının nedeni hakkında ise Çavuşoğlu, “Değişik şeyler söyleniyor. Net bir açıklama yok. Cinnet geçiren, bunalım geçiren bir kişinin olduğu söyleniyor. İlk gelen duyumlar böyle. Bu konuda Alman makamlarının açıklamasını beklemekte fayda var.” diye konuştu.

Saldırıyı kim yaptı ?

Saldırının motivasyonu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. IŞİD türü veya bir aşırı sağ saldırısı olma ihtimâlleri üzerinde duruluyor.

Kentte olağanüstü hâl ilân edildi.

Münih Polisi, saldırının gerçekleştiği dakikalarda halkı Twitter üzerinden bilgilendirdi. Almanca’nın yanı sıra Türkçe, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce dillerinde paylaşım yapan hesap, insanları evlerinde kalmaları için uyardı.

münih saldırı .png

Kaynak: Reuters, AA, Al Jazeera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.