Mossad Şefi Yossi Cohen: Yüksek Teknoloji Her Zaman İstihbarat Dostu Değil

Mossad İstihbarat Şefi Yossi Cohen, casusluğun, teröristleri yakalamak amacıyla kullanılan yüksek teknoloji ürünlerinin yabancı istihbarat örgütlerinin operasyonlarını açığa çıkarttığı için gittikçe zorlaştığını söyledi.

Kamuoyuna sık çıkmayan Cohen, İsrail Finans Bakanlığının bütçe konferansında açıklamalarda bulundu. Haaretz gazetesi, Cohen’in kapalı kapılar ardındaki gizli ilişkileri ve fonlarla ”Mossad’ı Batı’da CIA’dan sonra ikinci en büyük istihbarat kurumu” yaptığı iddiasında bulundu.

yossi cohen ile ilgili görsel sonucu
Mossad Şefi Yossi Cohen ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu 

Yossi Cohen, Mossad’ı ”İran’ın nükleer ve füze programı ve İran destekli Hamas gibi tehditlere karşı mızrak” olarak tanımladı.

Gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve dijital kimlik belgelerinin Mossad görevlilerinin açığa çıkmamasına yönelik çabalarını sekteye uğrattığını kaydeden Cohen şöyle devam etti; Gittiğimiz her yerde güvenlik servislerinin daha da güçlendiğini hesaba katmamız gerekiyor.”

”Sıradan insanlar için bu (teknoloji) oldukça iyi. Bu kadar hevesli olmayanlar içinse durum yeni zorluklar doğuruyor.”

”İstihbarat örgütlerinin karşılaştığı problemlerin ve zorlukların pasaportunuzda, parmak izinizde, retina ya da yüzünüzde olduğunu duymuşsunuzdur” diyen Mossad şefi Yossi Cohen, bu tür önlemlerin istihbarata karşı değil de terörizmle mücadele kapsamında alınan önlemler olduğunu belirtti.

”Bizi etkileyen bu arena tanınırlığın ötesine geçti ve gelişmeye de devam ediyor.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri, 2010 yılında Dubai’de suikast sonucu öldürülen Hamas’ın silah tedarikçisi nedeniyle Mossad’ı suçlamış ve olaya karışan şahısların güvenlik kamera kayıtları ile kimliklerini gizlemek amacıyla kullandıkları yabancı ülke pasaportlarını yayınlamıştı. – Bu yaşananlar İsrail için utanç kaynağı olmasına rağmen yorum yapmaktan kaçınılmıştı.

dubai mossad ile ilgili görsel sonucu
Dubai’de öldürülen Hamas mensubu Mahmoud Al-Mabhouh’un suikastinde yer aldığı iddia edilen şahıslar

2016 yılında görevi devralan Cohen’in yönetimindeki Mossad, Hamas mensubu iki kişinin Malezya ve Tunus’ta öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Dubai’de yaşananların aksine bu iki olayda suikastçiler ilişkin herhangi bir kamera kaydı yayınlanmadı – ya da kameraları yakalanmamayı başardılar.

Kaynak: Haaretz

Çeviri/Haber: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.