Menbiç’te son gelişmeler: Arap aşiretler Suriye rejim güçlerini şehirden kovdu

Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin Menbiç’ten çekilmesinde sonra TSK ve Suriye Ulusal Ordusu stratejik öneme sahip kenti ele geçirmek için operasyon başlattı.

Kenti kaybetmek istemeyen YPG/SDG’nin Rusya ve dolaylı olarak Suriye rejimi ile Türkiye’nin operasyonunu engellemek için anlaşmaya vardığı açıklanmıştı. Anlaşmanın detayları henüz kamuoyu ile paylaşılmamış olsa da, Suriye ordusunun TSK/ SNA ile olan cephe hattına sevkiyat yapması konusunda anlaşıldığı yönünde çeşitli iddialar bulunuyor.

Ancak, iddiaların aksine Suriye ordusunun cephe hatları yerine direkt Menbiç’in merkezine asker göndermesi, özellikle Arap aşiretler arasında büyük rahatsızlığa neden olmuşa benziyor. Sosyal medyada paylaşılan bir takım görüntülerde, aşiret üyelerinin şehir merkezinden koydukları Suriye rejim birliklerine “köpekler” diyerek hakaret ettikleri görülüyor.

Ayrıca, iddia edilen anlaşmanın aksine şehir merkezine konuşlanmak isteyen rejim güçlerinden YPG/SDF’nin de rahatsız olduğu ifade ediliyor. Hatta, gün içerisinde iki taraf arasında 10’dan fazla kişinin ölümüne neden olan çatışma yaşandığı da iddia ediliyor.

Çatışma iddiaları doğrulanmasa da Menbiç’teki Arap aşiret üyelerinin Rejimin varlığından rahatsızlıklarını hem YPG hem de rejime yakın kaynaklar tarafından aktarılıyor.

İKİNCİ TEL RIFAT: MENBİÇ

Bütün bunlar yaşanırken, dün Erdoğan tarafında duyurulan Menbiç ve Kobani’ye askeri operasyonlar Rusya’nın müdahalesi ile durmuş benziyor. Rusya tarafından, gün içerisinde “Türkiye ile irtibat halinde olduklarını” ve daha sonra da “Türkiye’nin aşırır varlığı gayri meşrudur” seklinde birbirine zıt iki açıklamalar yapıldı.

Menbiç’in Türkiye ile Rusya, Rejim ve YPG arasına ikinci bir Tel Rıfat olma olasılığının bir hayli yüksek olduğu belirtiliyor. Rusya’nın müdahalesi ile Menbiç’e yönelik operasyonunu durduran Türkiye, diplomatik görüşmeler gerçekleştiriyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.