Malta Başbakanı, yolsuzlukları araştıran gazeteci Galizia suikastı sonrası istifa kararı aldı

Malta Başbakanı Joseph Muscat, gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın öldürülmesine ilişkin toplumda yükselen eleştiriler sonrasında istifa edeceğini duyurdu.

Pazar günü katıldığı bir televizyon programında Ocak ayında Başbakanlık ve İşçi Partisi liderliğini bırakacağını duyuran Muscat, istifası hakkında Devlet Başkanını bilgilendirdiğini ifade etti.

2017 yılında bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın ölümünde Muscat’ın özel kalem müdürü Keith Schembri’nin dahil olduğu ortaya çıkmıştı.

Schembri ve Muscat dahil olmak üzere iktidardaki İşçi Partisinin pek çok mensubu Galizia’nın yolsuzluk ithamlarının hedefi olmuştu. Galizia, küçük ada ülkesi Malta’daki yolsuzlukları inceleyen bir araştırmacı gazeteci olarak biliniyordu.

Malta’da daha önce pek rastlanmayan bir şekilde gazetecinin hedef alınması pek çok soru işaretine neden olmuştu. Gün geçtikçe ortaya çıkan birtakım bağlantılar, cinayet ile hükümet partisi arasında ilişki olduğu kanısını güçlendirmişti.

Malta’da Galizia’nın ölümünden sorumlu kişilerin hukuk karşısına çıkarılmalarına talep eden gösteriler de düzenleniyordu. Muscat’ın istifasindaki birincil nedenin bu gösteriler ve toplumsal tepkinin olduğu belirtiliyor. (AP ve Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.