Mali’de Fulanilere saldırı: En az 110 ölü

Mali’de silahlı bir ggrup tarafından Fulanili çobanlara saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda en az 110 çobanın hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Ogossagou ve Welingara köylerine baskın düzenleyen saldırganlar, aralarında hamile kadın, çocuk ve yaşlı insanların olduğu çok sayıda kişiyi öldürdükleri kaydediliyor.

Saldırının düzenlendiği bölgeye yakın bir kentte belediye başkanlığı yapan Moulaye Guindo, baskın yapılan köylerde ölü sayılarının her geçen zaman diliminde daha da arttığını söyledi.

Guindo, saldırganların geleneksel Donzo avcıları gibi giyindiklerini de sözlerine ekledi.

Saldırının gerçekleştiği köylerden birinde yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir köylü, saldırının, Cuma günü El Kaide bağlantılarının üstlendiği ve 23 askerin hayatını kaybettiği saldırıya misilleme amacıyla düzenlendiğini ifade etti.

23 askerin öldüğü saldırıyı üstlenen grup, Mali ordusu ve milislerin Fulanilere yönelik kötü muameleye karşı gerçekleştiğini açıklamıştı.

El Kaide ve IŞİD bağlantılı gruplar, Mali, Burkina Faso ve Nijer’deki etnik, dini ve sınıf sorunlarını suistimal ederek zemin kazanmaya çalışıyorlar.

Fransız ordusu 2013 yılında Cihatçı grupların artan etkinliğine karşı oluşturulan bir görev gücünü Mali basta olmak üzere komşu güçlere yerleştirmiş bulunuyor.

Sahel olarak adlandırılan bölgede halihazırda 4 bin 500 Fransız askeri konuşlanmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.