Mali’de Fransız Askerlerine Saldırı: En Az İki Asker Hayatını Kaybetti

Fransa’nın Sahel anti terörizm misyonu, Barkhane operasyonu kapsamında Mali’ye sevk ettiği askerlere yönelik saldırı düzenlendi.

Bir çok sosyal medya hesabı, Barkhane operasyonu şemsiyesi altında Gao’da devriye gezen Fransız zırhlı araçlarına saldırı düzenlendiği belirttiliyor. Saldırının nasıl gerçekleştiğine dair doğrulanmış bilgi bulunmazken, canlı bomba ya da roketli saldırı düzenlediği iddia ediliyor.

Çok sayıda sivil ve askerin hayatını kaybettiği de gelen bilgiler arasında.

France 24’ün Mali Savunma Bakanlığına dayandırdığı habere göre, en az 2 Fransız askeri hayatını kaybederken, çok sayıda da yaralı var.

Sosyal medyada dolaşan görüntülerde Fransız ordusuna ait 2 adet Nexter 8×8 zırhı aracın hasar gördüğü ve sivillerin de olduğu yaralılar görülüyor.

Reuters’ın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Fransız askerlerinin içerisinde bulunduğu 2 zırhlı araç kullanılamaz hale geldi.

https://twitter.com/kibml/status/1013386120011317248/photo/1

https://twitter.com/lepetit_peulh/status/1013390982853906432/photo/1

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Saldırı, G5 Sahel Operasyon odasına bomba ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıdan 2 gün sonra gerçekleştirildi. Saldırıyı daha sonra Mali El Kaidesi Jama’at Nasr al-Islam wal Muslimin(JNIM) üstlenmişti.

Cumartesi günü de Kopti bölgesinde devriye gezen Mali askerlerini taşıyan zırhlı araın geçişi esnasında mayın patlamış ve 4 asker hayatını kaybetmişti.

G5 Sahel üyesi ülkeler -Burkina Faso, Çad, Nijer, Moritanya ve Mali- geçen yıl terörizme karşı Fransız askerlerinin öncülüğünde düzenlenen Barkhane operasyonu ve BM’nin Minusma Barış Misyonu için 5,000 + 5,000(eğitilecek) askerden oluşan bir kuvvet kurmak konusanda anlaşmaya varmışlardı.

Moritanya Devlet Başkanı Mohamed Ould Abdel Aziz, G5 Operasyon merkezine düzenlenen saldırıyı bölgenin ”kalbine” vurulmuş bir darbe olarak değerlendirirken, ayrıca uluslararası desteğin yetersizliğinden de yakındı.

2012 yılında Mali’nin kuzeyinde bağımsızlık isteyen El Kaide bağlantılı Tuareg’lerin ayaklanması, Fransa’nın Mali ve çevresine 4 bin askerden oluşan Barkhane Operasyonu gücünü sevk etmesine neden oldu.

14 Haziranda Fransız güçlerine destek olmak amacıyla 100 Birleşik Krallık özel kuvvet mensubu Gao’ya sevk edilmişti. Birleşik Krallık’ın 3 CH-47 Chinook ağır yük helikopteriyle Franszı askerlerinin sevkiyat ve güvenliğini sağlayacağı açıklanmıştı.

22 Haziran’da Fransız ve Mali askerlerinin ortak operasyonuyla Inabelbel bölgesinde bulunan ormanlık alanda 20’den fazla militanla çatışmaya girdikleri ve en az 15’inin etkisiz hale getirilirken, 2 pikap, 6 motorsiklet ve çok sayıda RPG ile AK47 ele geçirildi ya da imha edildiği kaydedildi.

 

SON DURUM/GÜNCELLEME

Saldırıda hayatını kaybeden asker sayısı 6’ya yükseldi.

 

 

 Haber: Enes Kahrıman

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.