LSD ve mantar alkolikler için umut oldu

ABD’de 1950 ile 1970 yılları arasında LSD’nin etkileri üzerine yapılan araştırmaları tekrar inceleyen bilim insanları, aradan gecen 50 yılın ardından yeni araştırmalar yapıyor.

Halisunatif etkisi nedeniyle uzak durulması gereken kimyasallar arasında yer alan LSD ve mantarları inceleyen bir grup bilim insanı, söz konusu uyarıcıların alkol sorunu olan insanlarda olumlu etkiye neden olduğunu saptadılar.

John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Matthew Johnson, sosyal medya ve bağımlılık konusunda tartışmaların yapıldığı websiteleri aracılığıyla en az 6 yıldır alkol sorunu olan 343 kişi ile iletişime geçtiklerini ve LSD ya da mantar sayesinde edindikleri psikedelik deneyimlerinin alkol sorunlarına etkisini sorduklarını kaydederek, aldıkları cevapların umut verdiğini ifade etti.

Johnson, araştırma sonrasında elde ettikleri verilerden, LSD\mantar kullanmadan önce alkol sorunu yaşayan katılımcıların yüzde 83’ünün psikedelik deneyimleri sonrasında alkol alma davranışlarının değiştiğini fark ettiklerini ve artık alkolik olarak kabul edilmeleri için gerekli kriterleri karşılamadıklarını kaydetti.    Johnson sözlerine son verirken, “Burada inanılmaz bir potansiyel var” diyerek, LSD/mantarın bazı bozuklukların düzeltilmesi için kullanılmasını umduğunu belirtti. (Mugayir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.