Libya’nın başkenti Trablus’ta çatışmalar şiddetlendi

Libya’nın başkenti Trablus’u ele geçirmek için devam eden çatışmalar şiddetini arttırdı.

Reuters’ın aktardığına göre 2 ay önce Trablus’u almak için operasyon başlatan ancak başarısız olan Halife Hafter komutasındaki LNA, başkent için ağır bir saldırı başlattı. Daha önceki çatışmalarda Trablus’a girmeyi başaramayan LNA, yeni bir cepheden ilerlemeye çalışıyor.

Libya’nın meşru hükümeti olarak kabul edilen GNA ise Türkiye dahil bazı ülkelerin askeri yardımları ile savunma pozisyonlarını güçlendiriyor. LNA’nın ilerlemeye çalıştığı yerleri ağır ateş altına alan GNA, şu ana kadar başarılı olmuşa benziyor.

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Trablus savaşından su ana kadar 510 kişinin hayatını kaybettiği, 80 binden fazla kişinin de evlerini terk etmek zorunda olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, binlerce kişinin de çatışmalar nedeniyle evlerinde mahsur kaldıkları bildiriliyor.

Çatışmalar esnasında yaralıları taşıyan idealist sağlık personelleri de hedef oluyor. Son olarak bir ambulansa yapılan saldırıda iki kişi hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı. Saldırıdan kimin sorumlu olduğu ise bilinmiyor.

ORUÇ BOYUNCA ÇATIŞMALAR AZALIYOR

Trablus’taki şiddetli çatışmaların Ramazan ayının başlamasıyla birlikte gün içinde azaldığı, iftardan sonra ise şiddetlendiği kaydediliyor.

Çatışmaların son günlerde gün içinde de şiddetlendiği bildiriliyor.

BİR DEVLET İKİ YÖNETİM: GNA VE LNA

Paralel iki yönetime sahip Libya’da Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır başta olmak üzere çeşitli ülklerin desteklediği LNA ülkenin doğusu basta olmak üzere çoğu bölgesini kontrol ediyor. Birleşmiş Milletler destekli Fayez alSerraj’ın Başbakanlık görevini üstlendiği GNA ise Trablus ve çevresinde etkin.

Birleşmiş Milletler tarafından GNA meşru hükümet olarak tanınmasına rağmen BM daimi üyelerinden Fransa, “radikal islamcılarla” mücadelesinde Hafter’ın LNA’sını destekliyor. (Mugayir ve Reuters)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.