Libya’da ‘Rus Hava Savunma Sistemi ABD İHA’sını düşürdü’

İç savaşın halen devam ettiği Libya’da gözlem uçuşu yapan ABD Silahlı Kuvvetlerine ait bir İnsansız Hava Aracı (İHA), Rus Hava Savunma Sistemi kullanılarak düşürüldüğü açıklandı.

Amerika Birleşim Devletleri Afrika Komutanlığı’ndan bir yetkili, geçtiğimiz ay Libya’nın başkenti Trablua yakınlarında düşürülen İHA’nın Rus sistemleri ile düşürüldüğüne inanıldığını kaydetti.

LNA güçlerinin bulunduğu bölgeden ateşlenen füzeyle düşürülen İHA’nın enkaz parçalarının kendilerine verilmesi için birtakım girişimlerde bulunulduğunu söyleyen ABD’li yetkili, LNA’nın enkaz yerini bilmediklerini dair kendilerini bilgilendirdigini ancak bunun inandırıcı olmadığının altını çizdi.

ABD ordusu yetkilisi, Rus sistemini LNA mensuplarının mı yoksa Rus personelin mi kullandığına da soruşturduklarını belirtti.

‘DOST RUSYA’ İLE YENİ ÇATIŞMA ALANI RİSKİ

Halife Hafter liderliğinde Libya Ulusal Ordusu’na (LNA) destek vermek amacıyla petrol zengini Kuzey Afrika ülkesine paralı askerlerden oluşan çok sayıda Rus vatandaşının bulunduğunu ifade eden uzmanlar, Hafter’in iç savaşın seyrini değiştirecek nitelikte teknolojik kapasiteye ulaşmış olabilegini belirtiyorlar.

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Rusya tarafından desteklenen Hafter’e bağlı LNA, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan GNA kontrolündeki başkenti almak için operasyon başlamışlardı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile deniz sınırlarının belirlenmesini sağlayan memorandum imzalayan GNA, Türkiye’nin askeri ve teknolojik desteğiyle Hafter güçlerini durdurmayı başarmıştı.

Suriye ve Karadeniz’de çoğunlukla çıkar çatışması yaşıyan Türkiye ile Rusya arasında yeni bir rekabet ve dolaylı çatışma riskinin yükseldiği konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sıkı ilişkileri bulunan Putin’in Suriye’den olduğu gibi istediklerini kabul ettirebileceği ifade ediliyor.

Libya ve GNA, Türkiye’nin yalnız kaldığı Akdeniz doğal kaynaklarının paylaşımında önemli bir ortak olarak kabul edilmeye başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.