Libya, Türkiye’nin asker gönderme teklifini kabul etti

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA), Türkiye tarafından yapılan “asker” gönderme teklifini kabul ettiği bildiriliyor.

The Libya Observer sitesinin son dakika haberi olarak paylaştığı gelişme, GNA’nın Halife Hafter komutasındaki LNA güçlerinin başkent Trablus’a yönelik saldırılarını engellemek amacını taşıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve Fransa’dan hem askeri hem de siyasi destek alan Hafter güçleri, GNA kontrolündeki başkent Trablus’u ele geçirmek için geniş kapsamlı operasyon başlatmış durumda.

BAE ve Mısır’ın hava kuvvetleri basta olmak üzere destek verdiği Hafter’e Rusya’da paralı Wagner milisleri aracılığıyla yardım ediyor.

Türkiye, söz konusu ülkelerin yardımlarını ve BM tarafından tanınmış olan GNA hükümetinin statüsüne dikkat çekerek, askeri personel göndermek dahil pek çok adımı atmaya hazır olduğunu defaatle dile getirdi.

Türkiye ile Libya arasında geçtiğimiz hafta imzalanan ve iki ülke arasındaki deniz sınırları belirleyen anlaşma, tarafları birbirine daha da yaklaştırmış görünüyor.

Türkiye, meşru Libya hükümetinin talep etmesi halinde askeri birliklerin gonderilecegini duyurmuştu. Libya kaynaklarının talepte bulunduğuna dair haberler sonrasında, Türkiye’nin ne zaman asker gonderecegine dair bazı iddialar ortaya çıktı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.