Libya iç savaşı: GNA, Hafter güçlerinden stratejik öneme sahip Geryan (Gharyan) şehrini ele geçirdi

Libya’nın başkenti Trablus çevresinde Libya Birlik Hükümeti (GNA) ile LNA güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

LNA güçleri tarafından Nisan ayında başlatılan ve Trablus’un ele geçirilmesini hedefleyen operasyon, GNA’nın Geryan (Gharyan) kasabanı kontrol altına alması ile büyük bir darbe aldı.

Uluslarası tanınırlığı olan GNA’nın sözcülerinden Mustafa al-Mejii, “Geryan, tam kontrolumuz altında” açıklaması yaparak, Hafter komutasındaki güçlere büyük darbe vurduklarını ifade etti.

Mejii, AFP’ye çok sayıda LNA mensubunun öldürüldüğünü ve 18’nin de esir alındığını da belirtti.

GNA’nın başkent Trablus’un 100 km güneybatısında yer alan Geryan kasabasını ele geçirdikleri açıklaması, LNA’nın üst düzey yetkililerinin, şehirde bulunan “uyuyan hücreler” tarafından düşman birliklerinin şehre girmelerini olanak sağladıklarına dair açıklamada sonra geldi.

Geryan’ı kaybettiklerini belirtmekten kaçının LNA sözcüleri, çatışmaların hala devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Mejii, önemli kasabanın ele geçirilmesini “stratejik kazanım” olarak değerlendirirken, Hafter güçlerinin çöküşe geçmelerini beklediğini kaydetti.

Sosyal medyada paylaşılan video ve fotoğraflarda merkezi hükümet güçlerinin şehirde devriye gezdiği ve LNA mensubu oldukları ifade edilen “esirler” görülebiliyor.

2011 yılında NATO destekli ayaklanma ile Muammer Kaddafi’yi deviren Libyalı gruplar, o tarihten beri ülkenin petrol zengini bölgelerini kontrole etmek için iç savaşın içine sürüklenmiş durumdalar.

Kaddafi’nin ordusundan emekli olan general Hafter, 2014 yılında “terörist” olarak tanımladığı İslamcı gruplara karşı operasyon başlattığını duyurmuştu.

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelerden askeri ve politik destek alan Hafter, hızlı bir şekilde ülkenin doğusunu ve güneyini kontrol altına almıştı. 2 Nisan’da da stratejik konuma sahip Geryan’ı ele geçirdikten sonra Hafter güçleri, başkent Trablus’a yönelik operasyon başlattıklarını duyurmuşlardı.

Ancak Hafter komutasındaki birlikler, Trablus’un güneyinde GNA güçleri tarafında şiddetli direniş ile karşılaşmış ve ilerleme sağlayamamışlardı.

Enes Kahriman tarafından mugayir.com için The Defense Post sitesinden alınarak çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.