Libya’da LNA güçleri BMC Vuran ele geçirdi

Türkiye tarafından Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümetine(GNA) verilen BMC Vuran zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) Halife Hafter’e bağlı güçler (LNA) tarafından imha edildi.

Başkent Trablus’un güneyinde vurulan ZPT’nin hasar almış enkazını ele geçiren LNA güçleri, fotoğraflar çekerek sosyal medyada paylaştılar. 

Görsellerde sol arka tekerleğine isabet eden atışla hareketsiz kaldığı görülen ZPT’nin üzerinde çok sayıda kurşun izi de görülüyor.

Atış sonrasında tekerleği işlevsiz hale gelen Vuran’ın ATGM saldırısından çok topçu ateşi ya da roket atışıyla vurulmuş olabileceği  değerlendiriliyor.   

HAFTER GÜÇLERİNE KARŞI

Libya’nın büyük bir kısmını kontrol altında tutan LNA, geçtiğimiz Nisan ayında Birleşmiş Milletler tarafından tanınan GNA kontrolündeki başkent Trablus’u ele geçirmek için operasyon başlatmıştı.

Çok sayıda sivil ve silahlı gücün hayatını kaybettiği operasyon, Türkiye’yi GNA güçlerine destek vermeye itmişti.

Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya tarafından hem askeri hem de politik destek gören LNA’ya karşı kullanılmak üzere içerisinde BMC Vuran da bulunan çok sayıda zırhlı araç ve silahlı insansız hava aracını Libya’da göndermişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.